Kultura i sztuka po 1989 roku

13.11.2019

Prezydent o dr Galickiej: wybitna osobowość polskiego życia kulturalnego

Dr Izabella Galicka była wybitną osobowością polskiego życia kulturalnego - ocenił prezydent Andrzej Duda, który w środę skierował list do uczestników pogrzebu zmarłej 1 listopada historyk sztuki. Dodał, że dr Galicką cechował m.in. szacunek i przywiązanie do przeszłości.

"Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Izabelli Galickiej, którą jeszcze tak niedawno, 23 października, miałem zaszczyt odznaczyć Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości za wkład wniesiony w dzieło budowy pięknej Rzeczypospolitej. Żegnamy dziś wybitną osobowość polskiego życia kulturalnego, w której bogaty życiorys wpisana jest idea Polski niepodległej i etos nieustannej twórczej pracy w przestrzeni wielu dziedzin sztuki, kultury i nauki" - napisał prezydent, którego list podczas uroczystości pogrzebowych w Kościele św. Karola Boromeusza odczytał minister Wojciech Kolarski.

"Przez całe życia pozostawała wierna dążeniu do połączenia dwóch istotnych wartości: szacunku i przywiązania do przeszłości oraz pasji poszukiwania coraz to nowych sposobów zachowania bezcennej spuścizny poprzednich pokoleń" - podkreślił Duda.

Prezydent zwrócił też uwagę, że dr Galicka była cenionym historykiem sztuki, autorką licznych publikacji o architekturze i urbanistyce, nauczycielem akademickim. Przypomniał też, o jej zasługach dla polskiego muzealnictwa, w tym o odkryciu dzieła El Greca "Ekstaza św. Franciszka".

Dr Izabella Galicka - historyk sztuki, odkrywczyni "Ekstazy św. Franciszka" El Greca w Kosowie Lackim w 1964 r., zmarła 1 listopada. Miała 88 lat. (PAP)

nno/ oloz/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL