Religia

06.05.2019

Rozpoczęły się Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

Koncert galowy z udziałem Akademickiego chóru studentów Charkowskiej Państwowej Akademii Kultury z Ukrainy, 2018 r. Fot. PAP/A. Reszko Koncert galowy z udziałem Akademickiego chóru studentów Charkowskiej Państwowej Akademii Kultury z Ukrainy, 2018 r. Fot. PAP/A. Reszko

Koncert chóru metropolitarnego okręgu rosyjskiej Cerkwi prawosławnej z Ałma-Aty w Kazachstanie, zdobywcy Grand Prix ubiegłorocznej edycji imprezy, zainaugurował w poniedziałek wieczorem Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce (Podlaskie).

Międzynarodowy festiwal potrwa do 11 maja. Od środy do piątku w przesłuchaniach konkursowych w hajnowskim soborze Św. Trójcy weźmie udział 30 chórów m.in. z Polski, Białorusi, Czarnogóry, Finlandii, Macedonii Północnej, Niemiec, Rosji, Rumunii, Serbii czy Ukrainy.

"Taka paleta tych chórów, pokazująca różną tradycję, szkoły śpiewania, będzie gwarancją dobrego poziomu artystycznego. Każdy na tym festiwalu znajdzie coś dla siebie" - powiedział dyrektor festiwalu ks. Michał Niegierewicz. Imprezę zakończą tradycyjnie dwa sobotnie koncerty galowe: pierwszy w Hajnówce, drugi - w białostockiej cerkwi Hagia Sophia.

Festiwalowi towarzyszyć będą również prezentacje chórów poza Hajnówką, np. w Białymstoku, Warszawie, Krakowie, Bielsku Podlaskim, Kleszczelach, Michałowie i Gródku. Przygotowano też kilka wystaw do obejrzenia w Hajnówce, w tym ekspozycję płyt winylowych dzieł najbardziej znanych kompozytorów muzyki cerkiewnej czy wystawę fotograficzną przydrożnych, podlaskich krzyży i kapliczek.

Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, odbywające się pod patronatem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, mają podkreślać religijny charakter tej muzyki. Cechą charakterystyczną tego festiwalu jest liczny udział chórów parafialnych, na co dzień wykonujących muzykę cerkiewną podczas uroczystości religijnych. Ks. Niegierewicz zwrócił uwagę, że przez lata ich poziom rośnie, do tego zaczęły powstawać chóry młodzieżowe.

W maju to nie jedyny w Podlaskiem taki festiwal. W przyszłym tygodniu w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2019". Co prawda ma on Hajnówkę w nazwie, bo tam był zapoczątkowany, ale od 16 lat odbywa się w stolicy województwa podlaskiego.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ swi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL