Polska po 1989 roku

21.06.2019

Rozpoczyna się miejskie święto - Dni Miasta Białegostoku

Seweryn Nowakowski. Źródło: Wikimedia Commons Seweryn Nowakowski. Źródło: Wikimedia Commons

Koncerty, wystawy, gra miejska, piknik kulinarny czy jarmark świętojański złożą się na rozpoczynające się w piątek Dni Miasta Białegostoku. W niedzielę wieczorem zostanie wręczona nagroda artystyczna prezydenta miasta.

"Dni miasta to doskonała okazja, by pobyć razem i poczuć dumę z bycia białostoczanką lub białostoczaninem" - napisał do mieszkańców prezydent miasta Tadeusz Truskolaski zachęcając wszystkich do udziału w zaplanowanych imprezach.

Prezydent podkreślił, że rok 2019 r. w mieście jest szczególny, bo obchodzona jest setna rocznica odzyskania przez miasto niepodległości (19 lutego 1919 r.). "Po raz kolejny będziemy mogli okazać radość z tego faktu" - napisał Truskolaski.

W centrum miasta ustawiana jest już w piątek scena, na której w sobotę odbędzie się koncert z udziałem gwiazdy muzyki lat 80-tych Sandry. Wystąpią też Beata i Bajm i Zuza Jabłońska - finalistka dziecięcej edycji jednego z telewizyjnych talent show.

Sobota to także wystawa w Galerii Sleńdzińskich "Ku nieznanej postaci piękna. O życiu i twórczości Czesława Sadowskiego" o malarstwie artysty, który znalazł się w gronie stu najwybitniejszych białostoczan wybieranych z okazji 100-lecie odzyskania niepodległości przez Białystok.

Dla miłośników kulinariów w sobotę w Ogrodach Branickich pod hasłem "Świat na talerzu" zaplanowano Podlaskie Śniadanie Mistrzów. Swoją ofertę zaprezentują białostoccy restauratorzy.

W niedzielę na Rynku Kościuszki odbędzie się tradycyjny Białostocki Jarmark Świętojański nawiązujący do jarmarków, które organizowano w mieście na mocy przywileju targowego nadanego w 1749 r. przez króla Augusta III Sasa.

Do historii rodu Branickich będzie też nawiązywać w niedzielę gra miejska "Śladami Jana Klemensa Branickiego, quiz dla całych rodzin z wiedzy o Branickich, a także animacje związane z Gryfem - herbem Branickich oraz postaciami Jana Klemensa i Izabeli Branickich.

Postać prezydenta miasta Seweryna Nowakowskiego przypomni zaplanowany na niedzielę spacer jego śladami. Seweryn Nowakowski - prezydent miasta w latach 1934-39, jest nazywany "budowniczym nowoczesnego Białegostoku". W 2019 r przypada 125. rocznica jego urodzin i 85. rocznica objęcia przez niego urzędu prezydenta miasta. Nowakowski jest jednym z trzech patronów roku 2019 w Białymstoku.

Wieczorem w niedzielę, w sali kina Forum będzie wręczona nagroda artystyczna prezydenta miasta, za osiągnięcia w dziedzinie tworzenia i upowszechniania kultury. Jak już wcześniej informowano, dostaną ją - pochodzący z Białegostoku aktor Adam Woronowicz, Teatr Papahema, Andrzej Kalinowski - organizator białostockiego Festiwalu Literackiego "na pograniczu kultur" oraz Wiesław Wróbel - historyk, autor wielu książek o historii miasta. Uroczystości wręczenia nagród będzie towarzyszyć koncert Anny Jurksztowicz. (PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL