Stan wojenny

12.12.2018

Rzecznik KEP: rocznica stanu wojennego to czas refleksji nad historią

Rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Paweł Rytel-Andrianik. Fot. PAP/R. Guz Rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Paweł Rytel-Andrianik. Fot. PAP/R. Guz

Przypadająca 13 grudnia rocznica stanu wojennego, to czas refleksji nad historią i czas modlitwy o to, by tragiczne wydarzenia sprzed 37 laty nigdy więcej się nie powtórzyły – powiedział PAP rzecznik episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Dodał, że w Kościele katolickim w Polsce 13 grudnia przeżywamy dzień modlitw za ofiary stanu wojennego.

"Warto pielęgnować pamięć. Warto pamiętać, również w modlitwie, nie tylko o tych, którzy zostali zamordowani, ale o wszystkich skrzywdzonych, o ofiarach i o ich rodzinach. W imieniu księży biskupów zachęcam do modlitwy, by dramat tamtych czasów nigdy się nie powtórzył" – powiedział PAP rzecznik episkopatu Polski.

Zachęcił jednocześnie do włączenia się we wprowadzoną kilka lat temu inicjatywę, aby na znak solidarności z ofiarami stanu wojennego 13 grudnia o godz. 19.30 zapalić w oknach naszych domów i miejsc, w których przebywamy, symboliczną świecę.

"To wyraz solidarności z tysiącami internowanych, z tymi, którzy ucierpieli, tracąc pracę czy też w jakikolwiek inny sposób, oraz z ich rodzinami" – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

"Akcja +Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło wolności+ to piękna inicjatywa, która nie pozwala nam zapomnieć o trudnej historii. Daje ona nam również okazję do uczczenia tych ludzi, którzy cierpieli w imię wolności, dzięki nim jesteśmy wolni. To również okazja do opowiedzenia młodemu pokoleniu o tamtych wydarzeniach. Warto pielęgnować pamięć. Warto pamiętać również w modlitwie, o wszystkich skrzywdzonych, o ofiarach i o ich rodzinach" – zaznaczył rzecznik episkopatu.

Przypomniał jednocześnie, że na początku lat osiemdziesiątych, aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych, prześladowanych i z ich rodzinami, w oknach stawiano symboliczne świeczki. "Dołączmy do takiej akcji również dziś, pomódlmy się i zapalmy świeczkę, aby dać znak, że pamiętamy" – zaapelował ks. Rytel-Andrianik. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL