Kultura i sztuka po 1989 roku

13.05.2018

Stary Rynek w Bydgoszczy przejdzie rewitalizację

Stary Rynek w Bydgoszczy przejdzie rewitalizację, w której ramach zaplanowano przede wszystkim remont i przebudowę nawierzchni oraz wprowadzenie elementów poprawiających funkcjonalność i estetykę. Prace mają zostać zakończone w połowie 2019 r.

Rynek został wytyczony w 1346 r., gdy akt lokacyjny dla Bydgoszczy wystawił król Kazimierz Wielki, a wybrukowano go w 1604 r. Na placu znajdują się monumentalny pomnik Walki i Męczeństwa oraz fontanna z rzeźbą przestawiającą dzieci bawiące się z gęsią. Przy rynku usytuowane są m.in. ratusz, biblioteka i restauracje. Na rynku odbywają m.in. uroczystości patriotyczne, manifestacje i imprezy rozrywkowe.

Według projektu, centralna część placu zostanie wyłożona szaro-żółtymi płytami granitowymi o zróżnicowanych wymiarach, a wokół nich powstanie obwódka z czarnej kostki bazaltowej. Zaznaczony zostanie zarys dawnego ratusza, zlokalizowanego w centralnej części rynku. Wzdłuż zachodniej pierzei powstanie murek z siedziskami.

Otaczające plac ulice wyłożone zostaną kamienną kostką. Chodniki zostaną poszerzone, co pozwoli na urządzanie ogródków letnich bezpośrednio przy restauracjach, aby nie utrudniać poruszania się pieszych. Jezdnie i chodniki znajdą się na jednym poziomie.

Przy zabytkowej fontannie z rzeźbą na cokole przestawiającą dzieci bawiące się z gęsią, pojawi się iluminacja. Reflektory skierowane na nią zostaną zamontowane na pobliskich lampach ulicznych. Renowację przejdą słupy oświetleniowe w kształcie pastorału, a przy nich powstaną kwietniki.

Pomnik Walki Męczeństwa z 1969 r. znajdujący przed ratuszem zostanie nieznacznie przesunięty w kierunku północno-zachodnim. Bardziej wyeksponowana ma zostać płyta upamiętniająca wkroczenie polskich żołnierzy do Bydgoszczy 20 stycznia 1920 r., co oznaczało powrót miasta do macierzy po 148 latach zaborów.

W zachodniej części Starego Rynku powstanie też infrastruktura techniczna, która umożliwi w przyszłości wyświetlanie mappingu, czyli efektownego nakładania dwuwymiarowego obrazu na okoliczne budynki. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL