Religia

08.04.2018

Święto Bożego Miłosierdzia w sanktuarium w Łagiewnikach

Jesteśmy zobowiązani do tego, żeby sobie nawzajem miłosierdzie okazywać - mówił w niedzielę podczas święta Miłosierdzia Bożego metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Do sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach przybyli pielgrzymi z Polski i wielu innych krajów.

Zwracając się do wiernych arcybiskup mówił, że wszyscy powinniśmy "uwierzyć w Chrystusa zmartwychwstałego i w konsekwencji uwierzyć w Boże miłosierdzie", w to, że Chrystus jest "najwyższym i ostatecznym pośrednikiem, naszym rzecznikiem u Ojca".

"Jesteśmy zobowiązani do tego, żeby sobie nawzajem miłosierdzie okazywać" – mówił metropolita krakowski. "Zdając sobie sprawę z ogromu łask, że życie otrzymaliśmy od Ojca bogatego w miłosierdzie, musimy kochać każdego innego człowieka, który także Bożego Miłosierdzia dostąpił" - podkreślił abp Jędraszewski.

Dodał, że uwierzyć w Boże Miłosierdzie to także zrozumieć i uznać swoją grzeszność i umieć z pokorą i ufnością ją wyznać.

Przytaczając słowa z "Dzienniczka" św. siostry Faustyny "jestem kroplą wobec fali zła" abp Jędraszewski mówił, że powinniśmy uwierzyć, że z mocą i miłością Jezusa "kropla może zmienić całe morze". "Mamy wierzyć, że nasze, wydawałoby się mało znaczące gesty, nasza ufna modlitwa, nasze w cichości znoszone cierpienie mogą, jeśli są złączone z Chrystusem przyczynić się do przemiany tego świata i do jego zbawienia" – powiedział abp Jędraszewski.

Metropolita krakowski przypomniał także inne słowa z "Dzienniczka": "Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście moje". "Kiedy to się stanie nie wiemy, ale trzeba na to działanie Bożej Iskry być otwartym i ten błogosławiony płomień Bożej miłości miłosiernej przekazywać całemu światu" – powiedział arcybiskup.

Niedziela Bożego Miłosierdzia w łagiewnickim sanktuarium upływa pod hasłem "Miłosierdzie źródłem wolności". Nawiązuje ono do stulecia odzyskania niepodległości, które Polacy będą świętować w tym roku.

Na uroczystości, które rozpoczęły się już w sobotę wieczorem nabożeństwem "Droga Miłosierdzia" przyjechali do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia pielgrzymi m.in. z Irlandii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Słowacji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch, USA, Kanady a także z tak odległych od Polski krajów jak Argentyna, Chiny, Filipiny, Gwatemala, Indie, Korea i Liban. W głównej mszy św. sprawowanej przy ołtarzu polowym uczestniczyło – jak poinformowała PAP rzeczniczka sanktuarium Małgorzata Pabis - ponad 50 tys. osób.

Pierwsza niedziela po Wielkanocy jest obchodzona w kościele katolickim jako Niedziela Miłosierdzia Bożego od 2000 r. W tym roku upływa 80. rocznica śmierci s. Faustyny Kowalskiej, orędowniczki Bożego Miłosierdzia oraz 150. rocznica posługi Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie.

„W świadomości ludzi, którzy przyjeżdżają do Łagiewnik zmienia się obraz Boga. Pod wpływem +Dzienniczka+ św. Faustyny odkrywają Boga nie tylko sprawiedliwego, ale miłosiernego. Bardzo wiele osób doświadcza łask i to też ich przyciąga do tego miejsca" – powiedziała PAP s. Elżbieta Siepak, rzecznik Zgromadzania Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie. Dodała, że zwiększa się też liczba pielgrzymujących do Łagiewnik "wirtualnie" poprzez stronę www.faustyna.pl, uruchomiono także nową stronę: www.sanktuarium.faustyna.pl.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach jest światowym centrum kultu miłosierdzia Bożego. Tutaj w 1938 r. zmarła jego orędowniczka s. Faustyna Kowalska, która w swoim "Dzienniczku" przekazała światu przesłanie o Bożym Miłosierdziu i tu znajduje się słynący łaskami obraz Jezusa Miłosiernego. W 2002 r. Jan Paweł II poświęcił nowo wybudowaną bazylikę w Łagiewnikach i zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. (PAP)

Autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/aszw

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL