Europa i świat po 1989 roku

03.05.2019

Szymański: europejska jedność jest czymś trwałym, jeśli oprzemy ją o fundament kultury

Europejska jedność jest czymś trwałym, jeśli oprzemy ją o fundament kultury; tragiczne wydarzenia z Paryża i ryzyko utraty katedry Notre-Dame unaoczniły nam, jak nasze dziedzictwo kulturalne jest ważne – powiedział PAP wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.

W piątek w Paryżu odbywa się spotkanie europejskich ministrów kultury oraz ministrów spraw europejskich poświęcone ochronie europejskiego dziedzictwa, w którym udział biorą wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Konrad Szymański. Jednym z tematów rozmów jest odbudowa katedry Notre-Dame.

"Tragiczne wydarzenia z Paryża, ryzyko utraty katedry Notre-Dame unaoczniły nam wszystkim, jak bardzo ta katedra i całe nasze dziedzictwo kulturalne, jest ważna dla Europejczyków" - powiedział wiceszef MSZ.

"Pokazały też wyraźnie, że europejska jedność - wbrew ograniczeniom politycznym, których dziś nie brakuje - jest czymś trwałym, jeśli oprzemy ją o fundament kultury, dlatego to spotkanie jest tak ważne dla Polski" - podkreślił.

Szymański poinformował, że w trakcie spotkania omówione zostało możliwe wzmocnienie współpracy europejskiej w zakresie ochrony dziedzictwa kulturalnego.

"To zasadniczo trzy obszary. Po pierwsze, wzmocnienie koordynacji eksperckiej w sprawie ochrony zabytków i działania wspólne dla państw, które będą sobie tego życzyły. Po drugie, zaangażowanie młodzieży w ramach programów Erasmus czy Europejskiego Korpusu Solidarności w działania w tym zakresie. Po trzecie, włączenie tej tematyki do programów europejskich, takich jak Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Horyzont 2020, czy agenda miejska. Oczywiście w ramach istniejących instrumentów finansowych i ich elastyczności" - powiedział wiceszef MSZ.

"Polska popiera te kierunki działań. Jeszcze przed pożarem podnosiliśmy te postulaty w obszarze planowania nowego budżetu" - podkreślił Szymański.

Pożar w katedrze Notre-Dame wybuchł 15 kwietnia około godziny 19. Płomienie objęły dach świątyni i znajdującą się na nim iglicę, później zaś rozprzestrzeniły się także na jedną z wież. Pożar ugaszono po kilku godzinach. Ocalała główna konstrukcja budowli, jej zachodnia fasada oraz dwie wieże, a także trzy rozety z XII i XIII wieku. Doszczętnie spłonął natomiast dach świątyni, a budowana w XIX wieku według projektu Eugene’a Viollet-le-Duca iglica uległa zawaleniu. Zniszczone zostały również fragmenty kamiennego sklepienia w nawie głównej, a także XIX-wieczne górne witraże. (PAP)

autor: Mateusz Roszak, Marceli Sommer

mro/ msom/ eaw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL