Kultura i sztuka po 1989 roku

03.01.2017

Ukończono renowację stuletniej panoramy Łodzi z Muzeum Włókiennictwa

Panorama dawnej Łodzi zaprezentowana po pracach konserwatorskich w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Fot. PAP/G. Michałowski Panorama dawnej Łodzi zaprezentowana po pracach konserwatorskich w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Fot. PAP/G. Michałowski

W łódzkim Centralnym Muzeum Włókiennictwa zakończyła się renowacja cennej stuletniej akwareli z panoramą Łodzi. Odrestaurowane dzieło będzie można oglądać od środy w sali maszyn jako część ekspozycji stałej.

"Kiedy sześć tygodni temu spotkaliśmy się w Muzeum i konserwator rozpoczynał swoją pracę nad tym obrazem, niewielu z nas przypuszczało, jak wspaniale będzie on wyglądać – przypomnijmy, że w panoramie były rozdarcia, ubytki, pęknięcia" - podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, prezentując we wtorek odnowioną panoramę.

Akwarela o wymiarach 133 cm x 218 cm powstała na początku XX wieku w wyspecjalizowanej firmie Kunstverlag, Eckert & Pflug z Lipska na zlecenie jednego z najbogatszych łódzkich fabrykantów Juliusza Heinzla. Przez Muzeum została zakupiona w 1964 roku w salonie łódzkiej "Desy" za - wówczas niebagatelną - kwotę 3 tys. zł. Po zakupie poddano ją konserwacji w Muzeum Narodowym w Warszawie. Obraz nie został jednak właściwie zabezpieczony, co spowodowało, że uległ znacznemu zniszczeniu.

Proces naprawy i konserwacji panoramy odbywał się w specjalnie przygotowanej, przeszklonej przestrzeni Muzeum - na bieżąco mogli go śledzić zwiedzający. Konserwator Kamil Królikowski przeprowadził m.in. analizę mikrobiologiczną obrazu, oczyścił go na sucho, następnie oddzielił akwarelę od płótna, na którym była umieszczona.

Obraz został poddany statycznej kąpieli wodnej, usunięto z niego plamy i uzupełniono wyblakłe pigmenty. Po sklejeniu rozdarć i uzupełnieniu ubytków obraz przeniesiono na nowe płótno i krosno, oprawiono i zabezpieczono. Prace o wartości 32 tys. zł sfinansował łódzki magistrat. Odnowiony obraz wycenia się na 100 tys. zł.

Akwarela precyzyjnie oddaje szczegóły architektoniczne rozległych fragmentów Łodzi na początku XX wieku. Uchwycona z lotu ptaka panorama przedstawia budynki Zakładów Towarzystwa Akcyjnego Heinzla i jego pałac przy ul. Piotrkowskiej 104 - obecnie siedzibę władz miasta. W wydzielonych kartuszach pokazano nieistniejące już budynki fabryczne firmy przy Piotrkowskiej 226 oraz domy familijne dla robotników przy ul. Tuwima 22/25.

Według emerytowanego pracownika Muzeum Piotra Jaworskiego, który był inicjatorem odrestaurowania panoramy, nie jest to jedyny taki zabytek w zbiorach CMW, wymagający konserwacji; czeka na nią m.in. ogromnych rozmiarów litografia przedstawiająca zakłady Grohmana.

Jak poinformowała dyrektor Muzeum Aneta Dalbiak, w środę rozpocznie się licytacja repliki panoramy o wymiarach 60 cm x 100 cm opatrzonej numerem 1 i podpisem prezydent Zdanowskiej. Cena wywoławcza to 500 zł, zaś całkowity dochód przekazany zostanie na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.(PAP)

agm/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL