Lata 1957-1967

19.03.2019

W Gdańsku wystawa w 50. rocznicę rejsu dookoła świata Leonida Teligi

Gdańsk, 19.03.2019. Czeski przekład książki "Samotny rejs Opty" Leonida Teligi. Wystawę „Żeglując samotnie naokoło świata" otwarto, 19 bm. w nowym budynku PAN Biblioteki Gdańskiej. Fot. PAP/A. Warżawa Gdańsk, 19.03.2019. Czeski przekład książki "Samotny rejs Opty" Leonida Teligi. Wystawę „Żeglując samotnie naokoło świata" otwarto, 19 bm. w nowym budynku PAN Biblioteki Gdańskiej. Fot. PAP/A. Warżawa

Kilkadziesiąt eksponatów - książki, czasopisma, wycinki prasowe i zdjęcia - zgromadzono na otwartej we wtorek w PAN Bibliotece Gdańskiej wystawie, zorganizowanej dla uczczenia 50. rocznicy samotnego rejsu dookoła świata Leonida Teligi.

"30 kwietnia minie 50 lat od dnia, w którym Leonid Teliga jako pierwszy Polak samotnie opłynął ziemię. Ta rocznica to dobra okazja, by przypomnieć zmagania żeglarzy, nie tylko polskich, z bezmiarem oceanu. Pierwszym śmiałkiem, który odważył się na samotne opłynięcie globu był 51-letni Joshua Slocum. Wypłynął z Bostonu 25 kwietnia 1895 roku na 11-metrowej rybackiej łodzi Spray. Rejs ukończył szczęśliwie po 3 latach i 2 miesiącach, a swoje przeżycia opisał w książce +Sailing Alone Around the World+" - powiedziała PAP kurator wystawy Ewa Chmielewska-Tomczak.

I właśnie pierwsze polskie wydanie książki Slocuma z 1930 r. pt. "Sam jeden żaglowcem naokoło świata", w przekładzie Ludwika Szwykowskiego, opublikowane przez Główną Księgarnię Wojskową w Warszawie, stanowi jeden z ciekawszych obiektów na ekspozycji.

"Co ciekawe, ta książka była wznawiana kilka razy po wojnie cały czas w tym samym tłumaczeniu, ale za każdym razem pod innym tytułem. W latach powojennych tytuł tej książki brzmiał +Samotny żeglarz", a ostatnie jej wydanie sprzed siedmiu lat jest chyba najbardziej dosłownym tłumaczeniem oryginału tj. "Żeglując samotnie naokoło świata+" - wskazała kurator.

Oprócz dokumentacji związanej z wyprawami morskimi dookoła świata na ekspozycji znajdują się także eksponaty przypominające samotne rejsy po Pacyfiku i Atlantyku.

"Szczególnie przepłynięcie Oceanu Atlantyckiego było traktowane przez żeglarzy jako rozgrzewka przed rejsem dookoła świata, a z przepłynięciem Oceanu Spokojnego wiążą się nierzadko ciekawe, czasem awanturnicze i romantyczne historie" - dodała Chmielewska-Tomczak.

Na wystawie znajduje się także jeden numizmat - jest to medal z 1978 r. wybity z okazji powrotu Krystyny Chojnowskiej-Listkiewicz z rejsu dookoła świata.

Wystawa "Żeglując samotnie naokoło świata" w PAN Bibliotece Gdańskiej będzie otwarta do 18 maja.

Leonid Teliga urodził się 28 maja 1917 r. w Wiaźmie (Rosja), ale dzieciństwo i młodość spędził w Grodzisku Mazowieckim.

Zamiar samotnego rejsu wokół globu postanowił zrealizować własnymi siłami, bazując na swoich oszczędnościach. 1 października 1966 r. na SY "Opty", pełnomorskim jachcie kilowym klasy "Konik morski"/"Tuńczyk", konstrukcji inż. Leona Tumiłowicza, zbudowanym przez gdyńskiego szkutnika Macieja Dowhyluka, podniesiono banderę.

Rejs Teligi na jachcie "Opty" trwał dwa lata i dwa miesiące. Bez zawijania do portu żeglował z Fidżi do Dakaru, wokół Przylądka Dobrej Nadziei - 13 500 mil morskich non stop w 165 dni. W tamtych czasach był to niezwykły wyczyn. Teliga zmarł 21 maja 1970 roku w Warszawie, niespełna rok po zakończeniu swojego wielkiego rejsu.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL