Walki o granice II RP

14.05.2019

W Jarocinie otwarto zrewitalizowany park im. majora Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego

Zrewitalizowany Park im. majora Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego otwarto we wtorek w Jarocinie. Poza roślinnością w parku pojawiły się m.in. nowe alejki i oświetlenie, zamontowano też panele edukacyjne, które opowiadają historię Powstania Wielkopolskiego.

"Chcemy, aby to miejsce było kolejnym ważnym punktem, świadczącym o przywiązaniu i czci, z jaką jarociniacy podchodzą do bohaterów Powstania Wielkopolskiego" – powiedział burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.

Zrewitalizowany park, znajdujący się przy skrzyżowaniu ulic Hallera i Śródmiejskiej w Jarocinie, upamiętnia hrabiego Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego – dowódcę jarocińskich Latających Kompanii.

W parku stanęły posągi mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego, Franciszka Basińskiego – pierwszego burmistrza Jarocina po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, sierż. Bronisława Kirchnera – dowódcy pierwszego oddziału, który powstał w jarocińskich koszarach 11 listopada 1918 roku, a także Feliksa Łabędzkiego – pierwszego poległego powstańca Wielkopolski z terenu ziemi jarocińskiej.

"To są osoby, które miały znaczący wpływ na rozwój polskiej państwowości albo w sposób szczególny zapisały się w historii powstania wielkopolskiego" - powiedział burmistrz Pawlicki.

W parku powstały nowe alejki, ławki, oświetlenie i panele informacyjno-edukacyjne. Zasadzono ponad 30 drzew i kilka tysięcy krzewów oraz bylin.

Rewitalizacją objęto też Park Radolińskich oraz park przy ul. Szubianki. Na odbudowę trzech miejskich parków Jarocin otrzymał 12 mln zł dotacji unijnej. Łączny koszt inwestycji wyniósł 16 mln zł.

Park im. majora Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego założono w okresie międzywojennym i w 1923 r. nadano mu imię hrabiego Gorzeńskiego. Był to pierwszy park publiczny w Jarocinie. Po II wojnie światowej nazwę zmieniono na Bohaterów Stalingradu, a później - Park Zwycięstwa. Przedwojenną nazwę przywrócono parkowi pod koniec 2016 roku. (PAP)

autor: Ewa Bąkowska

bak/ mabo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL