Okupacja niemiecka

17.11.2019

W Oświęcimiu zakończyła się budowa parku upamiętniającego synagogę

Zakończyła się budowa niewielkiego parku w Oświęcimiu, który upamiętni zniszczoną 29 listopada 1939 r. przez Niemców Wielką Synagogę, największą przed II wojną świątynię żydowską w mieście – podał dyrektor Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu Tomasz Kuncewicz.

„Główne prace budowlane już się zakończyły. Chcemy jeszcze m.in. zainstalować wśród drzew kopię żyrandola, który wisiał w Wielkiej Synagodze. Oficjalne otwarcie parku zaplanowaliśmy na 28 listopada, dzień przed 80. rocznicą zniszczenia bożnicy” – powiedział Kuncewicz.

Jak wyjaśnił, przesunięcie wynika z faktu, że 29. wypada w piątek. Wówczas po zachodzie słońca rozpoczyna się szabat.

Dyrektor podkreślił, że park „jest wyrazem szacunku społeczności lokalnej miasta dla jego dziedzictwa wielowiekowej koegzystencji chrześcijańskich i żydowskich oświęcimian”. „Wielka Synagoga była najważniejszym żydowskim domem modlitwy w Oświęcimiu, wybudowanym wysiłkiem jego mieszkańców wyznania mojżeszowego. Chroniąc pamięć o niej nawiązujemy do najlepszych tradycji Polski otwartej, szanującej wszystkich obywateli - bez względu na ich pochodzenie, religię czy inne cechy tożsamości” – wyjaśnił.

CZYTAJ TAKŻE

Park powstaje w miejscu, na którym do II wojny stała największa synagoga w Oświęcimiu. Teren należący do Centrum Żydowskiego był niezagospodarowany. W parku o synagodze będzie przypominać m.in. instalacja z historycznymi zdjęciami oraz informacjami na jej temat. Ustawione zostały ławki i wytyczone alejki. W miniony czwartek posadzono tu 2,5 tys. żonkili, które zakwitną wiosną.

Wielka Synagoga została wzniesiona na przełomie lat 60. i 70. XIX w., w miejscu poprzedniej bożnicy. Świątynię zniszczyli Niemcy podczas II wojny. W nocy z 29 na 30 listopada 1939 r. została spalona, a w 1941 r. pogorzelisko zostało rozebrane.

Oryginał żyrandola, którego kopia zawiśnie w parku, został odnaleziony podczas prac archeologicznych przeprowadzonych w 2004 r. w miejscu, które zajmowała bóżnica. Niedawno został on poddany renowacji i umieszczony w należącej do Centrum synagodze Lomdej Misznajot. To jedyna bożnica, która ocalała z wojennej pożogi.

Centrum Żydowskie w Oświęcimiu jest jedynym śladem po żydowskiej obecności w mieście, którego nazwę podczas wojny Niemcy zmienili na Auschwitz. Jego celem jest kultywowanie pamięci o żydowskich mieszkańcach, a także edukacja, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki Holokaustu i współczesnych zagrożeń związanych z nietolerancją. Pod jego auspicjami funkcjonuje centrum edukacyjne, muzeum i synagoga.

Pierwsi Żydzi zamieszkali w Oświęcimiu w początkach XVI w.; w 1939 r. stanowili ponad połowę mieszkańców 14-tysięcznego miasta. Po II wojnie do Oświęcimia powróciło 186 Żydów. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL