Kultura i sztuka po 1989 roku

10.05.2019

W piątek w łódzkiej katedrze odbędzie się koncert na rzecz odbudowy Notre-Dame

Rektor katedry Notre-Dame w Paryżu ks. prałat Patrick Chauvet będzie gościem koncertu charytatywnego, który odbędzie się w piątek w łódzkiej bazylice archikatedralnej. Wydarzenie na rzecz odbudowy paryskiej katedry zorganizowano w przeddzień 48. rocznicy pożaru katedry w Łodzi.

Podczas koncertu, na którym zaprezentowane zostaną "Nieszpory Ludźmierskie" - oratorium Jana Kantego Pawluśkiewicza, będą zbierane pieniądze na odbudowę katedry Notre Dame, poważnie uszkodzonej przez pożar w połowie kwietnia.

"Wyjątkowym gościem naszego koncertu będzie ks. prał. Patrick Chauvet - rektor Katedry Notre Dame w Paryżu. Bardzo zależało nam na tym, aby – jeśli to tylko będzie możliwe – na naszym koncercie był obecny ktoś, kto był świadkiem wydarzeń, które nie tak dawno miały miejsce w Paryżu" – podkreślił metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś, będący inicjatorem wydarzenia.

Metropolita zaznaczył, że data koncertu nie jest przypadkowa. Zaplanowano go w przeddzień 48. rocznicy pożaru łódzkiej katedry. "Fakt, że ten łódzki kościół ma doświadczenie spalonej katedry, powinien wyzwolić w nas wielkie pragnienie pomocy naszym siostrom i braciom w Paryżu" - powiedział.

Pożar łódzkiej katedry wybuchł 11 maja 1971 roku. Całkowicie zniszczył dach i naruszył sklepienia. Ogień gasiło 30 wozów straży pożarnej. Akcja trwała ok. 12 godzin. Remont świątyni rozpoczęto zaraz po pożarze, ale katedrę do użytku oddano dopiero w grudniu 1972 r.

Jak podał rzecznik łódzkiej kurii ks. Paweł Kłys, Patrick Chauvet został wyświęcony w 1980 roku przez kardynała Paryża ks. abpa François Marty'ego. W czasie swojej posługi pełnił różne funkcje; w 1999 roku Jan Paweł II przyznał mu tytuł prałata honorowego, a w 2003 r. został mianowany wikariuszem generalnym Archidiecezji Paryskiej.

W 2014 r. został dziekanem kapituły Notre Dame de Paris i ekspertem Stolicy Apostolskiej ds. edukacyjnych w UNESCO. W 2016 r. nadano mu tytuł rektora bazyliki metropolitalnej Notre Dame w Paryżu. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ mabo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL