Religia

13.11.2019

W poniedziałek 385. Zebranie Plenarne KEP na Jasnej Górze

Fundacja św. Józefa, przygotowanie do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II będą głównymi tematami 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze.

Obrady odbędą się przed rozpoczęciem dorocznych rekolekcji biskupów.

Jednym z tematów zebrania będzie działalność Fundacji Świętego Józefa. Ma ona pomagać i wspierać osoby wykorzystane seksualnie w dzieciństwie lub w młodości we wspólnocie Kościoła. Biskupi zadecydowali o powołaniu fundacji podczas zebrania plenarnego w Warszawie 8 i 9 października tego roku.

Ojciec Święty Franciszek na początku października zatwierdził dekret, który uznaje cud za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego. Data beatyfikacji prymasa Polski i wieloletniego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski została ustalona na 7 czerwca 2020 r. Beatyfikacja odbędzie się w Warszawie na placu Piłsudskiego. W związku z tym biskupi na zebraniu plenarnym omówią kwestie związane z organizacją ogólnopolskich uroczystości.

W nadchodzącym roku przypada 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Przygotowania do tego wydarzenia będą również jednym z tematów zebrania. W ramach działań mających na celu uczczenie urodzin Jana Pawła II powstał m.in. projekt "Dar na stulecie", z którym biskupi zapoznali się podczas obrad w marcu tego roku. Projekt jest realizowany od 19 maja i potrwa do 10 maja 2020 r. Ponadto organizowanych jest wiele wydarzeń jubileuszowych na poziomie diecezji i parafii.

Wśród tematów obrad będą też m.in. kwestie dotyczące Caritasu Polska i inne aktualne sprawy z życia Kościoła. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL