Polska po 1989 roku

07.12.2019

W stolicy rozbłysła świąteczna iluminacja

W sobotę po południu w Warszawie rozbłysła świąteczna iluminacja. Świetlne dekoracje można oglądać m.in. na Krakowskim Przedmieściu, Starym Mieście i na Podzamczu.

W inauguracji iluminacji wziął udział m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Życzę państwu wszystkiego dobrego, od tego dnia będziemy mieli prawdziwie świąteczną atmosferę" – powiedział Trzaskowski i włączył choinkę na placu Zamkowym. Na inaugurację przyszli też tłumnie mieszkańcy stolicy i turyści.

Po włączeniu dekoracji spod pomnika Kopernika wyruszyły orkiestry dęte. Wraz ze świątecznym orszakiem artystów mają przejść aż na Podzamcze do Multimedialnego Parku Fontann, gdzie jak co roku będzie można oglądać pokazy świetlne.

Na drodze przemarszu orszaku artystów na warszawiaków czekają liczne niespodzianki, m.in. parada mikołajów, czirliderki, mażoretki, a także aktorzy, akrobaci, szczudlarze i żonglerzy z teatru ulicznego Scena Kalejdoskop oraz aktorzy i tancerze ze szkoły musicalowej B&B i wychowankowie Fly Akademii. Podziwiać będzie można też występy taneczne zespołów dziecięcych i musztrę paradną straży miejskiej.

O godz. 17.00 z balkonu hotelu Bristol zaśpiewają soliści operowi Aleksandra Wiwała, Aleksandra Borkiewicz i Leszek Świdziński oraz Trzej Młodzi Tenorzy. Warszawiacy usłyszą utwory z repertuaru Jana Kiepury i największe przeboje muzyki rozrywkowej z ostatnich lat w ciekawych i niejednokrotnie zaskakująco nowoczesnych aranżacjach.

Na zakończenie koncertu warszawiacy wspólnie zaśpiewają bożonarodzeniowy przebój – "Last Christmas" George'a Michaela, który w okresie świąt od 35 lat śpiewa cały świat. Na ścianach zabytkowego budynku hotelu Bristol będzie prezentowany świetlny pokaz audiowizualny.

Spacer Traktem Królewskim umilą występy chórów profesjonalnych, a także złożonych z tych warszawianek i warszawiaków, którzy wcześniej poznali tajniki śpiewu podczas specjalnie przygotowanych warsztatów prowadzonych przez dyrygentkę Ewę Jurkiewicz.

Warszawska dekoracja liczy ponad 1,3 tys. różnych elementów. Składa się na nie ponad 4,5 mln energooszczędnych diod eko-LED, które pobierają 10 razy mniej prądu niż tradycyjne oświetlenie.(PAP)

nmk/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL