Religia

18.01.2020

W tym roku mija 66. rocznica uwięzienia w Stoczku kard. Stefana Wyszyńskiego

Prymas Polski Stefan Wyszyński. Fot. PAP/CAF/Z. Wdowiński Prymas Polski Stefan Wyszyński. Fot. PAP/CAF/Z. Wdowiński

W tym roku mija 66. rocznica uwięzienia w klasztorze w Stoczku Warmińskim kardynała Stefana Wyszyńskiego. W czerwcu w Warszawie odbędą się uroczystości beatyfikacyjne prymasa Tysiąclecia; dziękczynne uroczystości diecezjalne z tej okazji zaplanowano w sierpniu w stoczkowskim klasztorze.

Jak poinformował PAP rzecznik Kurii Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie ks. Marcin Sawicki uroczystości w Stoczku odbędą się 30 sierpnia. Mszy przewodniczyć będzie i homilię wygłosi metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

"Stoczek Warmiński jest związany z postacią prymasa Wyszyńskiego, ponieważ w tutejszym klasztorze był internowany od października 1953 roku przez rok. Kardynał Wyszyński to pasterz, który z całkowitym oddaniem służył kościołowi, a także powierzonemu ludowi, niestrudzenie bronił kościoła przed niebezpieczeństwami, które zagrażały mu ze strony władz komunistycznych - wskazał ks. Sawicki.

Wyjaśnił, że sierpniowe uroczystości w Stoczku zostały wpisane do kalendarium wydarzeń kościelnych Konferencji Episkopatu Polski. "Zapraszamy wszystkich wiernych nie tylko z naszej diecezji, ale z całego kraju" - dodał.

Wskazał, że "Stoczek Warmiński był miejscem, gdzie więziony prymas dokonał aktu zawierzenia Maryi, wydarzenia ważnego dla maryjnej pobożności prymasa i dla dalszego kształtowania się maryjnej drogi duszpasterstwa kościoła w Polsce". Stało się to 8 grudnia 1953 roku.

CZYTAJ TAKŻE

Stoczek Warmiński jest położony koło Lidzbarka Warmińskiego i każdego roku jest odwiedzany przez tysiące pielgrzymów. "Mamy nadzieje, że ten rok i beatyfikacja kardynała Wyszyńskiego przyczyni się do tego, że Stoczek stanie się ważnym punktem na mapie pielgrzymek Archidiecezji Warmińskiej obok Gietrzwałdu oraz Świętej Lipki.

W miejscu uwięzienia prymasa w Stoczku znajduje się izba pamięci. W pokojach odtworzono wyposażenie z czasów pobytu kardynała Wyszyńskiego. Oprócz mebli znajduje się tu oryginalne wyposażenie ówczesnej celi prymasa. W tych pomieszczeniach znajduje się mini ekspozycja fotografii oraz teksty i rękopis wykazu książek, o które prosił nadzorców więziennych. Na ściance nad biurkiem orzechowym widoczny jest tekst porządku dziennego trybu życia w Stoczku oraz fragment wypowiedzi przed uwięzieniem ze słynnym cytatem: „Kocham Ojczyznę więcej od własnego serca i wszystko, co czynię dla Kościoła czynię dla Niej – Gdy będę w więzieniu, a powiedzą wam, że Prymas zdradził sprawę bożą – nie wierzcie. Nigdy nie zdradziłem i nie zdradzę sprawy Kościoła”.

W sypialni prymasa zachowało się stare drewniane łóżko pokryte ciemną kapą, nocna szafka, żelazna umywalka z miednicą oraz dzban na wodę. Nad łóżkiem obraz Matki Bożej Częstochowskiej i krzyż z suchych gałęzi. W rogu przy oknie stary fotel wyściełany bladoróżową tkaniną, na którym siadał uwięziony ks. prymas. Obok na tablicach dwa jakże ważne teksty: akt osobistego oddania się Matce Bożej i List do ojca pisany w sobotę 17 października 1953 roku. Eksponowany jest także cenny rękopis Aktu osobistego oddania się Matce Bożej oraz zdjęcia z 8 grudnia 1953 roku.

Prymas przebywał w Stoczku blisko rok. 6 października 1954 roku został przewieziony do Prudnika Śląskiego, a potem do Komańczy. Został uwolniony 28 października 1956 roku i wrócił do Warszawy. (PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka

ali/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL