Religia

23.04.2019

W weekend obchody Święta Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach

Obchody Święta Miłosierdzia Bożego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach, 2018 r. Fot. PAP/J. Bednarczyk Obchody Święta Miłosierdzia Bożego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach, 2018 r. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Tysiące pielgrzymów spodziewanych jest podczas dwudniowych uroczystości religijnych z okazji święta Miłosierdzia Bożego w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach. Na wiernych czekać będą spowiednicy gotowi do udzielenia sakramentu również w językach obcych.

 

"Hasłem tegorocznego święta Miłosierdzia są słowa +miłosierdzie źródłem pojednania+. Myślę, że tego pojednania doświadczamy najpierw sami, zwłaszcza w sakramencie Bożego Miłosierdzia, w spotkaniu osobistym, serdecznym z Jezusem miłosiernym" – mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach ks. dr Franciszek Ślusarczyk.

"Ale chcemy, żeby owocem takiego spotkania, pojednania, przebaczenia, którego doświadczamy, było także przyjęcie tego daru i dzielenie się z innymi, a więc pojednanie, którego potrzeba także względem naszych sióstr i braci" – podkreślał.

Podczas konferencji prasowej zaprezentowano tegoroczny program Święta Miłosierdzia Bożego. Uroczystości rozpoczną się w sobotę wieczorem od tradycyjnego czuwania modlitewnego w wigilię święta. Z kolei w niedzielę msze św. w łagiewnickim sanktuarium rozpoczną się już o szóstej rano. Główne nabożeństwo – msza św. przy ołtarzu polowym, odprawiona przez metropolitę krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego – odbędzie się o godz. 10.00.

Od rana do wieczora na wiernych będą czekać spowiednicy, gotowi do udzielenie sakramentu również w językach obcych. Wydarzeniem towarzyszącym obchodom święta będzie Festiwal Miłosierdzia, podczas którego w krakowskim kinie Kijów wyświetlane będą filmy o tematyce religijnej.

W związku ze spodziewanym zwiększonym zainteresowaniem pasażerów transportem zbiorowym oraz w celu ułatwienia dojazdu wiernych do Łagiewnik, zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu komunikacji w Krakowie. Kursować będą dodatkowe linie autobusowe i tramwajowe. Szczegóły znaleźć można stronie internetowej łagiewnickiego sanktuarium.

Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli drugą niedzielę wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Do kalendarza liturgicznego wpisał je najpierw kard. Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej, a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski papież Jan Paweł II w 1995 r. wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 r. Ojciec Święty ogłosił to święto dla całego Kościoła. (PAP)

Autorka: Nadia Senkowska

nak/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL