Religia

02.05.2019

W Zwierkach prawosławne uroczystości ku czci Męczennika Gabriela

W Zwierkach koło Zabłudowa (Podlaskie) rozpoczynają się w czwartek wieczorem cerkiewne uroczystości ku czci Męczennika Gabriela - patrona dzieci i młodzieży prawosławnej. Tradycyjnie część wiernych przybywa tam z różnych miejsc regionu w pieszych pielgrzymkach.

Cerkiewne święto ku czci Męczennika Gabriela przypada rokrocznie 3 maja. Zgodnie ze wschodnią tradycją obchody zaczynają się dzień wcześniej wieczorem, dlatego już w czwartek do Zwierek przybywają uczestnicy pieszych pielgrzymek z różnych miejscowości województwa podlaskiego - regionu, w którym są największe w Polsce skupiska prawosławnych.

Jak podkreślają duchowni, piesza pielgrzymka, poprzez trud fizyczny, wspiera wysiłek duchowy. Największa grupa pątników wyruszyła po południu z Białegostoku. Jej uczestnicy ruszyli do Zwierek po wspólnej modlitwie w cerkwi pw. Proroka Eliasza. Mają do pokonania niecałe 10 km.

Według szacunków przedstawicieli Bractwa Młodzieży Prawosławnej, które jest organizatorem tej pielgrzymki, w tym roku bierze w niej udział ok. 700 osób; tradycyjnie najwięcej jest młodych ludzi i dzieci.

Do Zwierek zdążają również pielgrzymki m.in. z Hajnówki i Bielska Podlaskiego. Z racji odległości, którą muszą pokonać ich uczestnicy (z Hajnówki ok. 55 km, z Bielska Podlaskiego - ok. 40 km), wyruszyli oni w drogę już 1 maja.

Wieczorem wierni wezmą udział w inauguracji obchodów ku czci Męczennika Gabriela, część zostanie też na całonocnym czuwaniu. Uroczystościom będzie przewodniczył ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub.

Specjalnie na uroczystości przywieziony zostanie do Zwierek z Białegostoku sarkofag z relikwiami Gabriela. Od ponad 20 lat relikwie przechowywane są bowiem w białostockiej cerkwi katedralnej św. Mikołaja. W maju przewożone są do Zwierek, a wracają do Białegostoku we wrześniu, gdy przypada rocznica przeniesienia ich do stolicy województwa podlaskiego z Grodna na Białorusi.

Męczennik Gabriel pochodził ze Zwierek. Urodził się tam w 1684 r. w pobożnej, prawosławnej rodzinie chłopskiej. Gdy miał sześć lat, został w nieznanych okolicznościach uprowadzony z domu i zamordowany; jego ciało pochowano na cmentarzu w rodzinnej miejscowości.

Na tym cmentarzu chowano również dzieci, które zmarły podczas zarazy w 1720 r. W trakcie jednego z pogrzebów przypadkiem odkopano ciało Gabriela. Okazało się, że jest w nienaruszonym stanie. Cudownie ocalałe szczątki męczennika przeniesiono do krypty w cerkwi w Zwierkach. Uważa się, że wydarzenie to przyczyniło się do ustania epidemii.

Kult Gabriela rósł z biegiem lat głównie za sprawą uzdrowień przy jego grobie. W 1746 r. relikwie przeniesiono do Zabłudowa, a potem przez wiele lat wędrowały po Kresach Wschodnich. Trafiły do Słucka, Mińska, potem do Grodna na Białorusi. W 1992 r. uroczyście przeniesiono je do białostockiej katedry św. Mikołaja.

Od początku relikwiami opiekują się siostry zakonne, początkowo mieszkające w białostockich Dojlidach, obecnie w Zwierkach. W październiku 2012 roku została tam wyświęcona cerkiew pw. Męczennika Gabriela - główna świątynia żeńskiego klasztoru Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL