Walki o granice II RP

05.11.2019

Walka o granice Polski w latach 1918–1921 na wystawie plenerowej

Źródło: www.ipn.gov.pl Źródło: www.ipn.gov.pl

Wysiłek Polaków w ustaleniu granic odrodzonej Polski można oglądać w Łodzi na plenerowej wystawie. Przygotowana przez IPN ekspozycja ukazuje m.in. wygrane wojny i bitwy, powstania oraz sukcesy dyplomatyczne na arenie międzynarodowej z lat 1918–1921.

Wystawę zatytułowaną "...Będzie wielka albo nie będzie jej wcale. Walka o granice Polski w latach 1918-1921" otwarto we wtorek na łódzkim placu Katedralnym.

"Ekspozycja poświęcona jest historii II RP. To niezmiernie ważne, by przypominać o tym, że naszych ówczesnych granic nikt nie dał nam za darmo, a powstanie państwa, które ukształtowało się w latach 1918-1921, kosztowało naszych rodaków morze krwi. Ich poświęcenie, determinacja, odwaga i walka doprowadziły do tego, że mogliśmy obronić funkcjonowanie państwa" – powiedział podczas wernisażu dyrektor łódzkiego oddziału IPN dr Dariusz Rogut.

Przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN plenerowa ekspozycja składa się 19 kolorowych, wielkoformatowych plansz. Poprzez zdjęcia, mapy, odezwy oraz historyczne opisy ukazano na nich wysiłek Polaków w ustaleniu granic odrodzonej Polski zarówno żołnierzy, ochotników, jak i dyplomatów. Przedstawione zostały m.in. wygrane bitwy Polaków, w tym o Lwów z 1918 r., warszawska z 1920 r. czy niemeńska, a także zagadnienia dotyczące powstań: wielkopolskiego, śląskich, i mniej znanego powstania sejneńskiego.

Dużo miejsca poświęcono również najważniejszej, decydującej o losie młodego państwa, wojnie z bolszewikami. Ważną częścią ekspozycji są sukcesy dyplomatyczne Polaków na arenie międzynarodowej, m.in. Ignacego Jana Paderewskiego czy Romana Dmowskiego na konferencji pokojowej w Wersalu.

Tytuł wystawy nawiązuje do słów marszałka Józefa Piłsudskiego "Polska będzie wielka albo nie będzie jej wcale" i zdaniem jej twórców pokazują one, czym tak naprawdę była walka Polaków o granice w latach 1918–1921. Wskazują, że po odzyskaniu niepodległości nadszedł czas trudnych decyzji i próby dla narodu polskiego. Walka toczyła się nie tylko o kształt konkretnej granicy czy przynależność danego regionu, ale przede wszystkim o ducha polskiej państwowości.

"Walki, które trwały do 1921 roku przyniosły nie tylko utrwalenie granic II RP, ale również pokazały i podkreśliły wielkie poświęcenie narodu polskiego w ciężkich zmaganiach o odzyskanie niepodległości. Trzeba pamiętać, że bez determinacji i bohaterstwa nie byłoby wówczas polskiego Lwowa, trzeba pamiętać o walkach o polskie Wilno, Wielkopolskę, determinacji Ślązaków. Bez tego wielkiego zaangażowania Polska by nie funkcjonowała i należy o tym przypominać" – zaznaczył dr Rogut.

Eskpozycję będzie można oglądać w Łodzi do 24 listopada. Wcześniej była ona prezentowana w Warszawie. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL