Religia

10.01.2019

Warszawa: msza św. „o uproszenie miłości” i dyskusja panelowa w ramach Dnia Judaizmu

Msza św. „o uproszenie miłości” i dyskusja panelowa na temat postrzegania Żydów i judaizmu przez tradycję katolicką, prawosławną i protestancką złożą się na tegoroczne obchody Dnia Judaizmu 17 stycznia w Warszawie – poinformowało PAP biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Hasłem obchodów XXII Dnia Judaizmu, który przypada w Kościele katolickim 17 stycznia, będą słowa z Księgi proroka Ozeasza "Nie przychodzę, żeby zatracać".

Jak czytamy w komunikacie przysłanym w czwartek PAP, w ramach obchodów mieszkańcy Warszawy będą mogli wziąć udział w mszy św. sprawowanej 17 stycznia o godz. 18.30 w kościele seminaryjnym według formularza liturgicznego "o uproszenie miłości", która zostanie odprawiona w języku łacińskim.

Po mszy świętej uczestnicy Dnia Judaizmu wysłuchają dyskusji panelowej "Żydzi i judaizm w tradycji katolickiej, prawosławnej i protestanckiej". Punkty widzenia poszczególnych wspólnot przedstawią rabin Stas Wojciechowicz, ks. prot. dr Piotr Kosiński, ks. Michał Jabłoński i ks. Andrzej Tulej. Dyskusja rozpocznie się o godz. 19.30 w dolnym kościele seminaryjnym.

Cytowany w komunikacie przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego oraz Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem bp Rafał Markowski podkreślił, że kolejny Dzień Judaizmu w Kościele w Polsce wpisuje się w szeroko rozumiany dialog, jaki Kościół prowadzi od wieków.

"Nie zawsze był on doskonały, ale w ostatnich dziesięcioleciach nabrał rozmachu i jest potwierdzeniem otwartości Kościoła wobec świata. Otwartości przede wszystkim wobec kolorytu religijnego świata, gotowości do prowadzenia rozmowy, szukania wspólnych wartości i wspólnych działań" – zaznaczył bp Markowski.

Jego zdaniem "w tym szeroko rozumianym dialogu międzyreligijnym relacje między Kościołem a judaizmem mają swoje szczególne znaczenie". "Wiele jest punktów stycznych łączących judaizm i Kościół katolicki, dlatego w przybliżanie co roku tego bogactwa, które zawiera się w judaizmie ma swój głęboki sens. Serdecznie i gorąco zapraszam do udziału w tym Dniu" – powiedział hierarcha.

W tym roku organizatorem centralnych uroczystości Dnia Judaizmu jest archidiecezja łódzka, w zeszłym organizowała je archidiecezja warszawska.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce ustanowiła w 1997 r. Konferencja Episkopatu Polski. Jest obchodzony w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan – 17 stycznia. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r. pod hasłem: "Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm". Co roku centralne obchody tego dnia odbywają się w jednym z polskich miast. (PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL