Inne

19.01.2016 aktualizacja 18.07.2016

Warszawa: prawosławni poświęcili wodę w jeziorku Czerniakowskim

Święto Chrztu Pańskiego przy jeziorku Czerniakowskim w Warszawie. Fot. PAP/P. Supernak Święto Chrztu Pańskiego przy jeziorku Czerniakowskim w Warszawie. Fot. PAP/P. Supernak

Po wieloletniej przerwie w Warszawie, przy jeziorku Czerniakowskim, odbyło się wielkie poświęcenie wody. We wtorek prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą Święto Chrztu Pańskiego. To jedna z 12 najważniejszych uroczystości roku liturgicznego.

To nawiązanie do przedwojennej tradycji. Inicjatorami uroczystości była grupa prawosławnych mieszkańców stolicy. W wielkim poświęceniu wody wzięło udział kilkadziesiąt osób.

W lodzie został wyrąbany przerębel w kształcie krzyża, przy nim odmówiono modlitwy i dokonano poświęcenia wody. Zgodnie z tradycją, po poświęceniu wody - mimo mrozu - kilkunastu młodych ludzi (nie tylko mężczyzn) zdecydowało się na wejście do wody i obmycie się w niej. Inni wierni zanurzali w wodzie dłonie, nabierali ją do butelek.

"Takiego poświęcenia wody dokonywano w Warszawie przed wojną, chodzono nad Wisłę święcić wodę. Jest taki zwyczaj w Kościele prawosławnym, że jeden dzień święci się wodę w świątyni, a na drugi dzień się wychodzi i święci wodę w zbiornikach, w rzekach, jeziorach; poświęca się cały otaczający nas świat" - wyjaśnił PAP sens uroczystości ks. Adam Siemieniuk, proboszcz nowo powstałej parafii św. Sofii w Warszawie.

"Celem jest oczyszczenie. Jak to powiedział Chrystus tajnemu uczniowi Nikodemowi: +Jeśli ktoś się nie narodzi z wody i ducha, nie może wejść do Królestwa Niebieskiego+" - dodał.

Zwyczajem związanym ze świętem są procesje do najbliższych rzek, stawów, zalewów czy jezior. Chodzi o symboliczne poświęcenie przyrody. Tam, gdzie wodę pokrywa lód, wycina się przeręble w kształcie krzyża, by wodę można było poświęcić i zaczerpnąć. Miejsca dekoruje się np. choinkami, czasami budowane są specjalne pomosty. Woda święcona jest poprzez zanurzenie krzyża.

Poświęconą tego dnia wodę wierni zabierają do domów i będą przechowywać jako źródło łask. Podczas różnych uroczystości pojawia się ona na stołach, obok soli i chleba, jako ochrona przed złymi mocami. Kropi się nią obejścia, pola i przechowuje na różne potrzeby. Takiej wody używają też duchowni podczas duszpasterskich wizyt.

Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w kraju nie ma. Przedstawiciele polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest 450-500 tys. W ostatnim spisie powszechnym, które to dane uznawane są jednak przez hierarchów za niemiarodajne, przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.

Według danych GUS, Kościół greckokatolicki w Polsce liczy ponad 33 tys. wiernych. (PAP)

bos/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL