Kultura i sztuka po 1989 roku

06.06.2019

Wilki i wilkołaki w Zamku Książąt Pomorskich

Opowieści o wilkach i wilkołakach na ilustracjach artystów z Estonii, Łotwy i Litwy prezentowane są na nowej wystawie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Ekspozycja „Biegnąc z wilkami” otwarta będzie do 28 lipca.

"Wilkołak to istota znana od starożytności, przewija się w mitologiach: egipskich, greckich, rzymskich, nordyckich. Łączy w sobie intelekt człowieka i wytrzymałość, bezwzględność i siłę wilka. Myślę, że ilustracje unaoczniają tę dwoistość natury" – powiedziała PAP kuratorka wystawy Renata Zdero z Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Pomysł wystawy, przygotowanej przez Estońskie Centrum Literatury Dziecięcej, nawiązuje do popularnych w Estonii opowieści o wilkołakach. Jej ideą – jak podali organizatorzy - jest nadanie nowego wizerunku i formy od dawna znanemu tematowi.

"Z jednej strony mamy stylistykę nawiązującą do rysunku dziecięcego, z drugiej – czerpanie z dorobku sztuki europejskiej, a nawet dalekowschodniej. Mamy drapieżną kreskę, ale też niezwykle liryczne ilustracje. Mają one przy tym bardzo interesującą narrację" – powiedziała Zdero. Dodała, że ilustracje mogą zachęcić do zagłębienia się w bałtyckie opowieści.

Wśród grafik znalazły się nie tylko mroczne i niepokojące przedstawienia legendarnych istot, ale też ilustracje – jak wskazała kuratorka – pobudzające do śmiechu. Na wystawie można zobaczyć m.in. pracę łotewskiej ilustratorki Eliny Brasliny, przedstawiającą wilka i Czerwonego Kapturka z ich dziećmi, robiących zakupy w supermarkecie.

Organizatorzy zwrócili też uwagę na podobieństwa między kobietami i wilkami w folklorze - przyjrzała się temu Clarissa Pinkola Estes w książce "Biegnąca z wilkami".

Wystawie towarzyszą pokazy filmów związanych z wilkami i wilkołakami w kinie Zamek. To obrazy przygodowe (m.in. "Alfa" Alberta Hughesa z 2018 r.), animacja "Biały Kieł" (reż. Alexandre Espigares, 2018), dramat "Pokot" Agnieszki Holland na podstawie powieści Olgi Tokarczuk oraz horror "Wilkołak" (reż. Adrian Panek, 2018 r.).

Wystawa "Biegnąc z wilkami" w Galerii Przedmiotu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie będzie otwarta do 28 lipca.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ mabo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL