Religia

18.09.2018

Włochy: prezentacja albumu „Święty Jan Paweł II i jego Europa” w Rzymie

W stowarzyszeniu prasy zagranicznej w Rzymie zaprezentowano we wtorek album „Święty Jan Paweł II i jego Europa”. Publikacja ukazała się z okazji 40-lecia wyboru papieża i stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Album wydany z inicjatywy Polskiej Fundacji Narodowej zawiera zdjęcia fotografa z Rzymu Grzegorza Gałązki, autora portretu Jana Pawła II przygotowanego na jego beatyfikację i kanonizację.

W tomie w polskiej, angielskiej i włoskiej wersji językowej przypomniano różne wątki papieskiego nauczania o Europie.

Album wydawnictwa Michalineum otrzymali już wcześniej polscy parlamentarzyści, biskupi, eurodeputowani. Przygotowano go także jako prezent dla prezydentów i premierów krajów Unii Europejskiej, amerykańskich senatorów i osobistości z całego świata.

Podkreśla się, że Polska Fundacja Narodowa uznała tę publikację za szczególną formę promocji Polski w roku 2018.

W rzymskiej prezentacji udział wzięli między innymi: emerytowany prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego kardynał Zenon Grocholewski, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański, dyrektor finansowy fundacji Leszek Sieluk, były wicedyrektor biura prasowego Watykanu Angelo Scelzo.

Prowadząca spotkanie korespondentka meksykańskiej telewizji Valentina Alazraki, która relacjonowała wydarzenia całego pontyfikatu Jana Pawła II, przypomniała, że już podczas swej pierwszej pielgrzymki do Polski papież mówił o zjednoczonej Europie.

Kardynał Grocholewski zwrócił uwagę na to, że św. Jan Paweł II wielokrotnie przypominał o konieczności poszanowania chrześcijańskich korzeni Europy i ich utrzymywania, gdyż był przekonany o tym, iż one jako jedyne stanowią o tożsamości kontynentu.

"Papież mówił o potrzebie prymatu etyki nad techniką" - podkreślił polski kardynał.

Dodał, że Jan Paweł II apelował o "wielką europejską wspólnotę ducha".

Ambasador Kotański podkreślił, że album jest "obowiązkową lekturą" w 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły, przypadającą 16 października.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL