II wojna światowa

01.03.2019

Wrocławscy muzealnicy rozpoczęli badania strat wojennych kolekcji sztuki Zamku Książ w Wałbrzychu

Zamek w Książu. Fot. PAP/A. Hawałej Zamek w Książu. Fot. PAP/A. Hawałej

Muzeum Narodowe we Wrocławiu wraz z zamkiem Książ w Wałbrzychu w ramach projektu „Książ utracony, Książ ocalony” rozpoczęło badania strat wojennych kolekcji sztuki gromadzonej przez stulecia w Zamku Książ.

Badania zostaną dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem projektu, w który zaangażowani są oprócz wrocławskich muzealników także pracownicy Zamku Książ w Wałbrzychu, jest zgromadzenie w jednym miejscu wiedzy na temat zaginionych książańskich skarbów - poinformował PAP rzecznik Zamku Książ w Wałbrzychu Mateusz Mykytyszyn.

Badania będą prowadzone pod kierunkiem dr Beaty Lejman, kustosza Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a ich efektem będzie publikacja na temat utraconych zbiorów.

Jak przypomniał Mykytyszyn, współpraca Muzeum Narodowego i Zamku Książ w Wałbrzychu trwa od 2015 r. „Wtedy też została otwarta wystawa Metamorfozy Zamku Książ, gdzie powróciła pierwsza transza obrazów z dawnej kolekcji zamkowej. Dzięki współpracy z Muzeum Narodowym każdego roku do Książa powracają oryginalne, historyczne dzieła sztuki z dawnej kolekcji” – wyjaśnił rzecznik.

W czasie II wojny światowej w Książu znajdowały się tysiące dzieł sztuki. „Były to przedmioty gromadzone od średniowiecza, szczególnie bogate zbiory barokowe: obrazy, rzeźby, rysunki, grafika, stalle z chóru katedry w Linzu, rzemiosło artystyczne w tym niezwykle cenne okazy meblarstwa, gobeliny, dywany, bogaty zbiór orientaliów, boettgerowska porcelana, duże zbiory porcelany miśnieńskiej, berlińskiej, chińskiej i japońskiej” – mówił Mykytyszyn.

Dodał, że wśród autorów prac z Zamku Książ byli m.in. Felix Anton Scheffler, Bernardo Strozzi, Pieter Mulier zw. Tempesta, Angelika Kaufmann. W bibliotece znajdowało się m.in. blisko 480 prac F. W. Sennewadta, a w Gabinecie Sztuki domniemana akwarela Albrechta Dürera i trzy rysunki tego artysty.

Jak podkreślił rzecznik, losy tych zasobów nie zostały nigdy dokładnie przebadane. Obecnie te dzieła sztuki rozproszone są na terenach Polski, Niemiec, Austrii i Rosji. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL