Religia

24.07.2018

Zakończyła się 28. pielgrzymka Suwałki–Wilno

Msza święta w Wilnie przed obrazem Matki Bożej w Ostrej Bramie zakończyła we wtorek 28. Międzynarodową Pieszą Pielgrzymkę Suwałki-Wilno. Ponad 800 osób przeszło ok. 260 km.

Pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Razem z Maryją Oblubienicą Ducha Świętego”. Najstarszym pielgrzymem była 83-letnia pani Wanda, najmłodszym – Helenka, która ma niespełna dwa lata. Pani Krystyna z Siedlec trasę z Suwałk do Ostrej Bramy przeszła po raz 28. Wśród pątników byli mieszkańcy Polski, Litwy, Ukrainy, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Austrii.

„Tegoroczna pielgrzymka była wyjątkowa, ale też trudna z powodu częstych ulewnych deszczy” - powiedział PAP ksiądz Tomasz Pełszyk, salezjanin, podsumowując pielgrzymkę. Zaznaczył, że „wyjątkowość pielgrzymki polegała m.in. na tym, że udało nam się po raz kolejny pokonać tę trasę i spotkać tych ludzi, z którymi spotykamy się od lat”.

„Poprzez nasze rozważania chcieliśmy jeszcze raz przypomnieć i uświadomić działania Ducha Świętego w życiu każdego chrześcijanina; chcieliśmy połączyć dary, które Duch Święty nam daje z obecnością Matki Bożej, bo do niej kroczymy” - powiedział ks. Tomasz Pełszyk. Wskazał, że „darem pielgrzymki jest też doświadczanie wspólnoty”.

„Tu poznajemy się nawzajem, ale też poznajemy niezwykle gościnnych Polaków na Wileńszczyźnie. W ciągu tych lat zawiązały się prawdziwe przyjaźnie” - podkreślił kierownik pielgrzymki.

Podczas tegorocznej pielgrzymki w kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie, poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - „Inkę”. Tablicę przynieśli pielgrzymi. Jest to pierwsze zagraniczne upamiętnienie bohaterskiej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK zamordowanej w roku 1946 przez komunistyczne władze Polski.

W rozmowie z PAP ks. Jarosław Wąsowicz, inicjator akcji „Serce dla Inki” i współorganizator pielgrzymki Suwałki-Wilno, powiedział, że Butrymańce dla umieszczenia pamiątkowej tablicy wybrano nieprzypadkowo, gdyż zajmują one „ważne miejsce na mapie wileńskiego patriotyzmu”. „Na terenie tej parafii jest wiele grobów żołnierzy AK, wiele miejsc walk AK-owców – wskazał ks. Jarosław Wąsowicz.

Po zakończeniu pielgrzymki chętni w ciągu najbliższych dni będą w grupach zorganizowanych i indywidualnie zwiedzali Wilno, jego kościoły, miejsca związane z marszałkiem Józefem Piłsudskim.

Suwalska pielgrzymka po raz pierwszy wyruszyła do Ostrej Bramy w 1991 roku po odzyskaniu przez Litwę niepodległości. Była dziękczynieniem za wolność narodów Europy Środkowo-Wschodniej i za upadek reżimów komunistycznych w tej części świata.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mmp/ kar/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL