Polska po 1989 roku

24.09.2019

Zakończyła się rewitalizacja XIX-wiecznego radomskiego ratusza

Zakończyła się rewitalizacja XIX-wiecznego ratusza w Radomiu. Po raz pierwszy radomianie będą mogli zobaczyć poddane renowacji historyczne wnętrza w sobotę. Władze miasta organizują w ratuszu Dzień Otwarty.

"Każdy, kto będzie chciał obejrzeć, jak wygląda odnowiony ratusz, zanim wprowadzą się do niego urzędnicy, będzie to mógł zrobić właśnie w sobotę" – powiedział na wtorkowym briefingu wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak. Dodał, że do odnowionego budynku wkrótce przeniesie się m.in. Biuro Rady Miejskiej. Tu będą się odbywały sesje rady. W ratuszu będzie też funkcjonowało Biuro Obsługi Radomskiej Strefy Gospodarczej, Biuro Działalności Gospodarczej i Zezwoleń oraz Biuro Rewitalizacji. W oficynie swoją siedzibę ma mieć komenda hufca ZHP.

Wiceprezydent Radomia poinformował, że wraz z zakończeniem rewitalizacji narodził się pomysł, by zebrać pamiątki związane z ratuszem, samorządem miejskim czy osobami związanymi z Radomiem. We wtorek pierwszą z nich przekazał prezydentowi b. radomski dziennikarz Ireneusz Domański. Jest to fotografia Rady Miasta z drugiej kadencji radomskiego samorządu (1923-1926). Na zdjęciu można zobaczyć m.in. pierwszą przewodniczącą Rady Miejskiej w Radomiu - Marię Kelles-Krauz i radnego oraz późniejszego prezydenta miasta - Józefa Grzecznarowskiego.

Wybudowany w XIX wieku ratusz przez kilkadziesiąt lat pełnił funkcję siedziby władz miasta, a także odwachu policyjnego, urzędu poboru rekruta i innych struktur administracyjnych. Od 1963 r. mieściło się tutaj Archiwum Państwowe. Jesienią 2013 roku archiwum przeniosło się do nowej siedziby. Przez ostatnich kilka lat budynek stał pusty.

Renowacja ratusza znajdującego się na radomskim Rynku jest ważnym elementem rewitalizacji zabytkowej części Radomia - Miasta Kazimierzowskiego. W ramach tych działań prowadzona jest także przebudowa znajdującego się w niedalekim sąsiedztwie XIX-wiecznego zespołu kamienic Deskurów. Obiekty te mają pełnić funkcje muzealną, usługową, edukacyjną i biznesową. (PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL