Religia

08.05.2019

Zakończyło się spotkanie grupy kontaktowej episkopatów Polski i Niemiec

Mszą w bazylice Czternastu Świętych w Vierzehnheiligen (Górna Frankonia, diecezja Bamberg) zakończyło się w środę trzydniowe spotkanie grupy kontaktowej episkopatów Polski i Niemiec. Mówiono m.in. o obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i przeniesieniu doczesnych szczątków bpa Spletta z Düsseldorfu do Gdańska.

W przekazanym PAP w środę przez biuro prasowe KEP komunikacie sekretarz grupy kontaktowej episkopatów Polski Niemiec i zastępca sekretarza generalnego KEP ks. Jarosław Mrówczyński poinformował, że podczas spotkania trwającego od 6 do 8 maja w Bambergu omówiono bieżące kwestie, którymi zajmują się poszczególne konferencje. Zaakcentowano m.in. sprawy związane z ochroną nieletnich, wymieniono się także doświadczeniami dotyczącymi zagadnień lekcji religii w szkole.

Ks. Mrówczyński podkreślił, że strona niemiecka poruszyła temat kontaktów Niemiec z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Omówiono też wspólne działania dotyczące pomocy charytatywnej dla Syrii, a także udział biskupów polskich i niemieckich w centralnych uroczystościach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które zaplanowano 1 września w Wieluniu. Podjęto również kwestię przeniesienia doczesnych szczątków biskupa gdańskiego czasów II wojny światowej Karola Spletta z kościoła św. Lamberta w Düsseldorfie do gdańskiej katedry oliwskiej.

Omawiano też kwestię relikwiarza św. Jadwigi, który przekazano Polskiej Misji Katolickiej w Hanowerze. Rozmawiano również na temat bieżących działań Fundacji im. Maksymiliana Kolbego, w tym o obchodach 30. rocznicy mszy pojednania w Krzyżowej z 12 listopada 1989 r. i o projekcie dotyczącym procesu pojednania w Albanii.

Gospodarzem tegorocznego spotkania grupy kontaktowej był metropolita Bambergu abp Ludwig Schick, który jest członkiem tego gremium z ramienia Konferencji Episkopatu Niemiec. Konferencję biskupów niemieckich reprezentowali również: kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii i bp Wolfgang Ipolt z Görlitz. Konferencję Episkopatu Polski: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, biskup gliwicki Jan Kopiec i biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński. W spotkaniu wzięli także udział sekretarze obu stron: ks. dr Jarosław Mrówczyński i dr Jörg Lüer.

W ubiegłym roku spotkanie grupy kontaktowej odbyło się w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a jego gospodarzem był bp Tadeusz Lityński. Grupa kontaktowa episkopatów Polski i Niemiec pracuje regularnie od 1995 r. Jej zadaniem jest wymiana doświadczeń Kościoła w obu krajach, wspólne inicjatywy konferencji episkopatów i poszczególnych ich gremiów. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ joz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL