Polska po 1989 roku

05.11.2015 aktualizacja 11.08.2016

10. Przystanek Niepodległość: gra miejska, spektakl i wystawa z okazji Święta Niepodległości

10. Przystanek Niepodległość 10. Przystanek Niepodległość

Kryminalna gra miejska „Tajemnica skrytki” oraz gra „Drogi do wolności”, będą głównymi wydarzeniami Przystanku Niepodległość 11 listopada br.

Przystanek to adresowany do wszystkich cykl imprez, które od 2006 roku Muzeum Historii Polski przygotowuje w Warszawie w ramach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 roku. MHP proponuje radosne świętowanie, starając się jednocześnie wzbudzić zainteresowanie historią i przywołać atmosferę sprzed niemal 100 lat.

Gra kryminalna, której fabuła odwołuje się do autentycznego wydarzenia z dwudziestolecia międzywojennego, na której trasie będą czekały ciekawe zadania, łamigłówki i tajemnicze osoby.  „Drogi do wolności” to gra przeznaczona dla dzieci w wieku 5-9 lat. Najmłodsi, dzięki otrzymanej od dziadka książce, przeniosą się do XIX-wiecznej Polski, a wycieczka po Ogrodzie Saskim zamieni się w wyprawę przez najciekawsze wydarzenia tego okresu – znajdując się m.in. w salonie pradziadka, w pracowni malarskiej czy w koszarach.

Dla dzieci (w wieku 5-12 lat) przygotowano przedstawienie pt. „O Wicku, co Warszawę ocalił i śmierć pokonał” będące adaptacją baśni Kornela Makuszyńskiego. Historia osadzona jest w realiach wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Bohaterem jest Wicek, warszawski sierota, który kocha swoje miasto i ojczyznę, a dzięki własnej uczciwości i dobroci otrzymuje dar walki ze śmiercią. Po spektaklu odbędą się warsztaty plastyczne.

Kolejną propozycją tegorocznego Przystanku Niepodległość będzie możliwość zwiedzenia wystawy  „Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność”. Ekspozycja, na którą wstęp 11 listopada będzie bezpłatny,  przenosi zwiedzających do polskich miast XIX i początku XX wieku.

Jedną z atrakcji będzie także „Bostonka” – przedwojenna ręczna maszyna drukarska znajdująca się w zbiorach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Uczestnicy Przystanku Niepodległość oraz zwiedzający wystawę w BUW będą mogli zobaczyć jak działa maszyna i dostać reprint pierwszego polskiego banknotu - 100 marek polskich, który wydrukowała PWPW w 1919 roku. Za pomocą „Bostonki” reprinty zostaną ozdobione okolicznościowym drukiem i unikalnym numerem.

Jak co roku na wszystkie wydarzenia 10. Przystanku Niepodległość jest wstęp wolny.

Miejsce:

* Gra dla dzieci „Drogi do wolności”: START Muzeum Historii Polski ul. Senatorska 35, czas ok. 1 h, można dołączyć do gry w godzinach 11.00-14.00. Gracze otrzymają karty gry i poznają zasady.

* Gra kryminalna: przestrzeń miejska, Trasa ok. 3 km , czas ok. 2 h. Początek – Śródmieście, koniec – Powiśle. Gra nie jest związana z przedstawieniem. START o pełnych godzinach między 11.00 a 15.00 (po rejestracji).

* Przedstawienia w godzinach 11.00, 12.30 (dodatkowe, bez warsztatów), 13.30, 16.00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66, sala 316, III piętro).
UWAGA: Obowiązują zapisy na przedstawienia i grę od 2 listopada: oferta.edu@muzhp.pl, tel. 22 211 90 47.

* Wystawa „Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność” oraz pokaz pracy „Bostonki” - ręcznej maszyny drukującej reprinty, w godzinach 11.00-17.00, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (ul. Dobra 56/66, sala wystawowa, parter).

Termin: 11 listopada 2015 r. (środa), godz. 10.00-18.00, WSTĘP WOLNY.

ls

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL