Europa i świat po 1989 roku

21.09.2018

Inauguracja działalności „Przystanku Historia” w Londynie

21 września 2018 roku w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie, w obecności Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej dr. hab. Arkadego Rzegockiego oraz prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosława Szarka odbędzie się inauguracja cyklu spotkań „Przystanek Historia” w Londynie.

PROGRAM


21 września 2018 (piątek)

godz. 19.30

Ambasada RP w Londynie
(47 Portland Place, Londyn W1B 1JH)
(wstęp tylko dla zaproszonych gości)

– inauguracja działalności Przystanku:
•    Przemówienie Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej dr. hab. Arkadego Rzegockiego
•    Przemówienie Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosława Szarka
•    Podpisanie porozumień z partnerami Przystanku Historia w Londynie – Ogniskiem Polskim oraz Polską Wspólnotą w Wielkiej Brytanii

22 września 2018 (sobota)

godz. 9.30

Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Heleny Modrzejewskiej w Londynie
(Elthorne Park, Westlea Rd, London W7 2AH; w budynku Elthorne Park High School)

– część oficjalna z udziałem Prezesa IPN

– zajęcia edukacyjne dla uczniów Polskiej Szkoły Sobotniej:
•    warsztaty „Dwie drogi – jedna niepodległa – historie życia »ojców niepodległości«” (Józefa Piłsudskiego oraz Romana Dmowskiego) (Mirosław Sprenger – OBEN IPN Gdańsk Delegatura w Bydgoszczy)
•    „Co by było, gdyby zwierzęta mówiły? – historia Baśki Murmańskiej” (dr Barbara Męczykowska – OBEN IPN Gdańsk)
•    „Polskie symbole narodowe z wykorzystaniem gry »Polak Mały«” (dr Barbara Męczykowska – OBEN IPN Gdańsk).
(około południa)

Cmentarz Gunnersbury
(143 Gunnersbury Avenue, Acton, London W3)

– złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Katyńskim oraz pod pomnikiem gen. Józefa Hallera
godz. 14.00

Studium Polski Podziemnej
(11 Leopold Road London W5 3PB)

– spotkanie z Eugenią Maresch, Kustoszem Pamięci Narodowej
godz. 17.00

Ognisko Polskie
(55 Princes Gate South Kensington London SW7 2PN)

– prelekcja Polskie Państwo Podziemne. Fenomen w okupowanej Europie (Krzysztof Drażba – OBEN IPN Gdańsk)

***
„Przystanek Historia” to miejsce, gdzie mówi się o historii, dyskutuje o prezentowanych filmach i książkach, gdzie można obejrzeć wystawę, uczestniczyć w warsztatach czy też spotkać się ze świadkiem historii.

Przystanek w Londynie jest kolejnym (po m.in. Brukseli, Lwowie i Nowym Jorku) otwartym przez IPN za granicą. Opiekę merytoryczną nad nim będzie sprawował Oddział IPN w Gdańsku, natomiast partnerem na miejscu będzie Ognisko Polskie oraz Polska Wspólnota w Wielkiej Brytanii. Miejsce to pozwoli na częstsze spotkania z Polonią i poznanie wybranych, ważnych tematów z naszej historii.

W nadchodzącym 2019 r. przewidziano trzy edycje tematyczne:
•    Rok 2019 – rokiem Anny Walentynowicz
•    Wkład Polski i Polaków w historię świata (w ramach Polish Heritage Day)
•    80. rocznica wybuchu II wojny światowej

„Przystanki Historia IPN” poza granicami Polski to miejsca szczególne – są rezultatem efektywnej współpracy środowisk polonijnych i polskich poza granicami kraju z Instytutem Pamięci Narodowej. Podczas cyklicznych spotkań z Rodakami przypominamy i dyskutujemy o historii Polski XX wieku w ramach wykładów, spotkań otwartych, prezentacji książek i wystaw IPN. Podczas zajęć w ramach „Przystanku Historia IPN” prowadzimy także lekcje i warsztaty dla uczniów i nauczycieli, upowszechniając wiedzę o historii Polski i prezentując działalność Instytutu.

W tej chwili regularnie spotykamy się z Polakami w  Wilnie, Grodnie, we Lwowie,  w Gnojniku na Zaolziu, Brukseli, Nowym Jorku i Chicago.

Źródło: IPN


 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL