Europa i świat po 1989 roku

20.03.2019 aktualizacja 05.04.2019

„Jak upadał komunizm. Rok 1989 w Europie Środkowo-Wschodniej” – konferencja międzynarodowa

04.04.2019 - 05.04.2019 Banner konferencji międzynarodowej „Jak upadał komunizm. Rok 1989 w Europie Środkowo-Wschodniej”. Źródło: MHP Banner konferencji międzynarodowej „Jak upadał komunizm. Rok 1989 w Europie Środkowo-Wschodniej”. Źródło: MHP

„Jak upadał komunizm?” to tytułowe pytanie międzynarodowej konferencji, która odbędzie się w Warszawie 4–5 kwietnia. Historycy, socjologowie i politolodzy z kilkunastu krajów spotkają się w Pałacu Prezydenckim. Trzydzieści lat temu w tym miejscu, wówczas Pałacu Namiestnikowskim, odbyły się inauguracja i zakończenie obrad Okrągłego Stołu.

Pokojowe rozmowy przedstawicieli komunistycznej władzy i reprezentantów opozycji demokratycznej stanowiły ważny punkt odniesienia dla krajów bloku wschodniego. Złożoność procesów, które zapoczątkowały Jesień Narodów, a także różne scenariusze przemian i następujących po nich transformacji ustrojowych sprawiają, że pamięć o tym okresie nie jest jednorodna. Dlatego o fenomenie roku 1989, jego znaczeniu i dzisiejszych interpretacjach warto rozmawiać w gronie międzynarodowym.

W konferencji udział wezmą m.in. współzałożyciel Węgierskiego Forum Demokratycznego prof. Csaba György Kiss, prof. James Mark z Uniwersytetu w Exeter (Wlk. Brytania), prof. Andrzej Paczkowski, prof. Wojciech Roszkowski, działacz opozycji demokratycznej w NRD Wolfgang Templin oraz wieloletni współpracownik Vaclava Havla Michael Žantovský – obecny dyrektor Biblioteki Vaclava Havla.

„Jak upadał komunizm. Rok 1989 w Europie Środkowo-Wschodniej” („On the downfall of communism. 1989 in Central and Eastern Europe”). Międzynarodowa konferencja organizowana w 30. rocznicę obrad okrągłego stołu.

4–5 kwietnia 2019 r., Warszawa

Dzień 1 (4 kwietnia, czwartek): Pałac Prezydencki, Krakowskie Przedmieście 48/50, Warszawa (wstęp za zaproszeniami)

Dzień 2 (5 kwietnia, piątek): Pałac Rzeczypospolitej, pl. Krasińskich 3/5, Warszawa (wydarzenie otwarte dla publiczności)

PROGRAM DO POBRANIA: PDF.

Wydarzenie organizowane jest w ramach cyklu konferencji poświęconych rocznicy upadku komunizmu w Europie pt. „1989 – Changes and Challenges”.

W związku z 30. rocznicą przemian demokratycznych, zapoczątkowanych w 1989 r., Europejska Sieć Pamięć i Solidarność realizuje cykl konferencji poświęconych fenomenowi Jesieni Narodów pt. „1989 – Changes and Challenges”, które odbędą się w Polsce, Rumunii, Czechach, w Niemczech, na Słowacji i na Węgrzech. Partnerami cyklu są m.in.: Narodowy Uniwersytet Studiów Politycznych i Administracji Publicznej w Bukareszcie, Czeska Akademia Nauk oraz węgierski Komitet Pamięci Narodowej. 

Organizatorzy konferencji: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

We współpracy z: Muzeum Historii Polski, Instytutem Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, Biblioteką Narodową.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL