Stalinizm

30.06.2019 aktualizacja 11.07.2019

Lubelski Rajd Śladami mjr. „Orlika”

27.07.2019 - 28.07.2019 Lubelski Rajd Śladami mjr. „Orlika” Lubelski Rajd Śladami mjr. „Orlika”

W dniach 27-28 lipca 2019 r. odbędzie się Lubelski Rajd Śladami mjr. „Orlika”, organizowany przez Fundację im. Janusza Kurtyki. Rajd stanowi część III edycji projektu Rajd Śladami Żołnierzy Wyklętych.

Wydarzenie odbędzie się na terenie Lubelszczyzny i poświęcone jest postaci mjr Mariana Bernaciaka „Orlika”, jednego z najsłynniejszych dowódców oddziałów partyzanckich WiN w historii tej organizacji. 

Podczas Rajdu uczestnicy odwiedzą historyczne miejsca związane z walką oddziałów „Orlika”, w tym słynny Las Stocki, w którym rozegrała się jedna z największych bitew podziemia antykomunistycznego z NKWD, KBW i UB. Innym ważnym punktem rajdu będą Puławy, w których podkomendni „Orlika” rozbili więzienie UB uwalniając ponad 100 więźniów. 

Trasa rajdu pierwszego dnia będzie obejmowała 25 km przemarszu, tak by uczestnicy mogli poczuć namiastkę wysiłku jaki musieli codziennie pokonywać partyzanci. Drugiego dnia trasa będzie miała charakter autokarowy, ze względu na dość szeroki zasięg działania zgrupowania „Orlika”. Nocleg dla uczestników przewidziany jest w Kazimierzu Dolnym, z którego wyruszy również marsz.

Zgłoszenia do udziału w wydarzeniu przyjmowane są do 20 lipca pod adresem e-mail: rajd@fundacjakurtyki.pl. Każde zgłoszenie musi posiadać: imię i nazwisko, datę urodzenia, tel. kontaktowy oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: www.fundacjakurtyki.pl

Współorganizatorem III edycji projektu jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Partnerem Głównym projektu jest PKN ORLEN.

Wydarzenie obywa się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Światowy Związek Żołnierzy AK oraz Związek Żołnierzy NSZ.

Źródło: Fundacja im. Janusza Kurtyki

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL