Kultura i sztuka po 1989 roku

18.02.2020 aktualizacja 19.02.2020

Przegląd „Ręce do góry! Bunt w kinie krajów V4”

14.01.2020 - 26.05.2020 Przegląd filmów „Ręce do góry! Bunt w kinie krajów V4” Przegląd filmów „Ręce do góry! Bunt w kinie krajów V4”

Filmy z Polski, Węgier, Czech i Słowacji, których fabuła oscyluje wokół tematyki różnie rozumianego buntu można zobaczyć podczas przeglądu „Ręce do góry! Bunt w kinie krajów V4” w kinie studyjnym we wrocławskim Muzeum Pana Tadeusza. Pokazy odbywają się przez pięć miesięcy w każdy wtorek.

Jak poinformowała PAP Magdalena Basak z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu celem przeglądu jest pokazanie, w jaki sposób kino kształtowało i odzwierciedlało postawy obywatelskiego oporu w krajach grupy wyszehradzkiej.

Hasło przeglądu nawiązuje do tytułu filmu Jerzego Skolimowskiego z 1967 roku, w którym reżyser dokonuje rozliczenia pokolenia trzydziestolatków dorastających w okresie stalinizmu. Film „Ręce do góry” rozpoczął przegląd.

Podczas pięciu miesięcy trwania przeglądu odbędzie się dwadzieścia projekcji, które zostały podzielone na cztery bloki tematyczne: bunt młodzieży w filmie, kino oniryczne i poetyckie, satyra w filmie oraz kino kobiet.

Przegląd obejmie filmy z nurtu Czechosłowackiej Nowej Fali, Polskiej Szkoły Filmowej i złotej ery kina węgierskiego oraz produkcje współczesne. Pokazane zostaną m.in. takie filmy jak „Miłość blondynki” w reżyserii Milosa Formana „Hydrozagadka” Andrzeja Kondratiuka, „Sanatorium pod Klepsydrą” Wojciecha Hasa, czy „Stokrotki” Very Chytilovej.

Basak podkreśliła, że organizatorzy przeglądu chcą zwrócić uwagę na fakt, że formalne i fabularne środki wyrazu w filmach krajów byłego bloku wschodniego, były narzędziem nie tylko estetycznym, ale także politycznym.

Przeglądowi towarzyszyć będą debaty z twórcami i teoretykami filmowymi oraz wydarzenia artystyczne.

Seanse odbywać się będą w kinie studyjnym Popiół i Diament w Muzeum Pana Tadeusza w każdy wtorek i potrwają do maja. Wstęp na pokazy jest bezpłatny.

Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Grantów Wyszehradzkich Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ato/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL