Walka o niepodległość 1914-1918

01.11.2017 aktualizacja 12.11.2017

„Przystanek Niepodległość” - świętowanie 11 listopada z Muzeum Historii Polski

11.11.2017 - 11.11.2017 12. „Przystanek Niepodległość” 12. „Przystanek Niepodległość”

11 listopada Muzeum Historii Polski zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Niepodległości w Warszawie w ramach cyklicznego wydarzenia „Przystanek Niepodległość”. Podczas tegorocznej 12. edycji Przystanku Muzeum pokaże to, co działo się w 1917 roku na ówczesnych ziemiach Polski. Głównymi atrakcjami Przystanku będą edukacyjne gry miejskie (dla dzieci i dla dorosłych), których tematem przewodnim będzie rocznica odzyskania niepodległości oraz Rok Tadeusza Kościuszki.

Gra rodzinna pt. „Jutro będzie wolność!” przeznaczona jest dla osób powyżej 12 roku życia. Uczestnicy przez chwilę poczują atmosferę tamtych listopadowych dni i poznają realia życia mieszkańców miast na rok przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Zapoznają się z organizacjami i spotkają postacie, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości.

Miejsce startu gry znajdzie się na Skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu, a akcja rozgrywać się będzie w Śródmieściu. Start co pół godziny od 10.00 do 16.00 (przewidywany czas trwania rozgrywki wynosi około 2 godzin, ostatni start o godzinie 14.00). Uczestnicy podczas gry będą używali własnych telefonów komórkowych potrzebnych do wysyłania i odbierania sms-ów. Obowiązują zapisy: od 6 listopada 2017 (poniedziałek), oferta.edu@muzhp.pl. Liczba miejsc ograniczona.

Dzieci powyżej 6 roku życia mogą wziąć udział w grze pt. „Tadeusz w Warszawie”, która pokaże warszawskie wątki życia Tadeusza Kościuszki. Uczestnicy gry, wraz z bohaterem, na chwilę staną się kadetami Szkoły Rycerskiej, a później będą odkrywać tajemnice Warszawy czasów stanisławowskich. Udział w grze pozwoli także na poznanie podstawowych faktów z życia Naczelnika. Na mecie najmłodsi na chwilę przeniosą się do 1917 roku, by sprawdzić jak obchodzono setną rocznicę śmierci Kościuszki.

Gra rozpoczynać się będzie na Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) w godzinach 10.00-14.00 (ostatni start o godz. 13.00).

Muzeum zaprasza także do zwiedzania wystawy plenerowej pt. „Tadeusz Kościuszko - Człowiek Idei”, którą można obejrzeć przed budynkiem Narodowego Banku Polskiego w Warszawie (pl. Powstańców Warszawy 4). W punkcie informacyjnym Przystanku Niepodległość na Skwerze Hoovera dostępne będą specjalne materiały edukacyjne poświęcone postaci Naczelnika.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie okolicznościowa „Jednodniówka” − stylizowana gazeta.

Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Przystanku Niepodległość są bezpłatne.

Termin wydarzenia: 11 listopada 2017 r. (sobota), w godzinach 10.00-16.00.

Miejsce wydarzenia:

Skwer Hoovera - start gry „Jutro będzie wolność!” oraz punkt informacyjny

Kampus Główny Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) - start gry „Tadeusz w Warszawie”

Plac Powstańców Warszawy 4 - wystawa plenerowa „Tadeusz Kościuszko - Człowiek Idei”.

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie

Sponsor: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA.

Patroni medialni: Polskie Radio (patronat korporacyjny), Polska Agencja Prasowa, TVP WARSZAWA, portal historyczny dzieje.pl, portal qlturka.pl, czasdzieci.pl, Mądrzy Rodzice.

Źródło: Muzeum Historii Polski

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL