PRL

29.11.2019 aktualizacja 02.12.2019

Spotkanie w Szczecinie nt. publikacji „Wywiad PRL a Watykan 1962–1978”

Wtorkowa dyskusja w Szczecinie wokół publikacji „Wywiad PRL a Watykan 1962–1978” rozpocznie cykl spotkań poświęconych tajemnicom wywiadu.

Autor książki dr Władysław Bułhak oraz dr hab. Tytus Jaskułowski opowiedzą o próbie oddziaływania wywiadu PRL na Stolicę Apostolską.

Prelegenci odpowiedzą na pytania: czy w latach pontyfikatów papieży Jana XXIII i Pawła VI wywiadowi PRL udało się skutecznie spenetrować struktury Watykanu, czy jako narzędzie infiltracji udało się wykorzystać przedstawicieli polskiego kościoła i czy zdołano przewidzieć wybór Jana Pawła II i skutki tego wydarzenia dla Polski i świata.

Tajemnice wywiadu to nowy cykl spotkań dyskusyjnych organizowanych w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia przez szczeciński IPN. Cykl poświęcony jest polskim działaniom wywiadowczym począwszy od odrodzenia się Rzeczypospolitej w 1918 r., a kończąc na powstaniu Wojskowych Służb Informacyjnych i Urzędu Ochrony Państwa w latach 90. XX w.

W ramach cyklu w Szczecinie pojawią się najlepsi specjaliści w kraju od tematyki wywiadowczej i szpiegowskiej w XX w. - poinformował Instytut. Podczas spotkań nie zabraknie dyskusji, kontrowersyjnych tez czy prezentacji szerzej nieznanych materiałów filmowych i ikonograficznych z zatrzymania szpiegów oraz prowadzonych spraw szpiegowskich.

Spotkanie będzie również transmitowane na Facebooku szczecińskiego oddziału IPN. (PAP)

autor: Kacper Reszczyński

res/ agz

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL