Epoka nowożytna

31.01.2020

„Unia i jej dziedzictwo. Polska-Litwa od 1386 r.” – sympozjum z okazji 450. rocznicy powstania Unii Lubelskiej

31.01.2020 - 01.02.2020 Sympozjum „Unia i jej dziedzictwo. Polska–Litwa po 1386 r.” Sympozjum „Unia i jej dziedzictwo. Polska–Litwa po 1386 r.”

W dniach 31 stycznia – 1 lutego w uniwersytecie Aberdeen odbywa się sympozjum z okazji 450. rocznicy powstania Unii Lubelskiej. Jednocześnie uczelnia powołała Centrum Badań Studiów Polsko-Litewskich. Muzeum Historii Polski jest reprezentowane przez dyrektora MHP Roberta Kostro oraz dr. Annę Kalinowską.

Centrum Badań nad Studiami Polsko-Litewskimi stanowi wyjątkowy przedmiot badań nad historią, kulturą i dziedzictwem Unii Polsko-Litewskiej. Ma on na celu opracowanie nowych podejść do badań nad historią i kulturą Europy Środkowo-Wschodniej poprzez ponadnarodowe podejście do dziedzictwa historycznego i kulturowego jednego z najdłużej działających związków politycznych w historii Europy. W wydarzeniu udział biorą naukowcy, dyplomaci i muzealnicy z całego świata. 

W czasie wydarzenia dr Anna Kalinowska wygłosi wykład „British perceptions of the Polish-Lithuanian Union in the sixteenth and seventeenth centuries”. Dyrektor Muzuem Historii Polski Robert Kostro weźmie udział w dyskusji „Confronting a Common Past: National Museums and the Presentation of Political Union”. W panelu głos zabiorą przedstawiciele litewskich, szkockich oraz irlandzkich muzeów narodowych. Paneliści będą doszukiwać się wspólnych doświadczeń porównując Unię Polsko-Litewską ze związkami brytyjskimi i irlandzkimi.

Źródło: MHP
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL