Kultura i sztuka po 1989 roku

01.08.2018 aktualizacja 18.08.2018

VI Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”

15.08.2018 - 18.08.2018 VI Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z historią" VI Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z historią"

15 sierpnia rozpocznie się VI Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” w Zamościu. Podczas Festiwalu zostanie zaprezentowany film Tadeusza Arciucha i Macieja Wojciechowskiego „Niedokończone msze wołyńskie”.

Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie „TVP HISTORIA DLA NIEPODLEGŁEJ” – pozakonkursowy przegląd filmów. Gościem specjalnym będzie Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia. Zostaną zaprezentowane filmy dokumentalne wyprodukowane dla TVP Historia, które jesienią widzowie zobaczą na antenie:

16:00 „Z archiwum zimnej wojny”, reż. A. Mietkowski, J. Sosiński 
17:00 „Kryptonim Orędownicy Studencki Komitet Solidarności”, reż. M. Bradke                                                  19:00 „Trzy losy, jedna Polska - bracia Pomarańscy”, reż. L. Wiśniewski 
20:00 „Klerycy w komunistycznej armii”, reż. S. Królak, E. Szumiec-Zielińska 

W czwartek, 16 sierpnia rozpoczną się projekcje konkursowe Zamojskiego Festiwalu Filmowego. Do nagrody „Zamość – Perła Renesansu” nominowano 19 filmów dokumentalnych. Projekcje odbędą się w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu. Zwycięzców poznamy podczas Gali Finałowej, która odbędzie się w sobotę, 18 sierpnia o godz. 20:00 na Rynku Wielkim w Zamościu. Galę uświetni występ zespołu Raz, Dwa, Trzy w programie „Ważne piosenki”. Adam Nowak na tle ważnych piosenek snuje opowieść o życiu, miłości, zakamarkach ludzkiej duszy – przygląda się naszym przywarom, zadaje pytania o sens życia, mocuje się z wiarą i niewiarą.

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” jest wydarzeniem  prezentującym najnowsze filmy dokumentalne o tematyce historycznej. Biorą w nim udział wybitni przedstawiciele świata filmu - z kraju i z zagranicy. Konkurs Zamojskiego Festiwalu Filmowego stał się ważnym, międzynarodowym forum twórców, producentów, dystrybutorów oraz propagatorów kinematografii historycznej. To również coroczne podsumowanie polskiego dorobku w dziedzinie filmu dokumentalnego o tematyce historycznej, a także wspieranie i rozwój tej twórczości.

Organizatorami 6. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Miasto Zamość, TVP Historia. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu promocji Kultury.

Szczegółowe informacje: www.zamoscfilmfestival.pl oraz na antenie TVP Historia w studiu Festiwalowym 16,17 sierpnia o godz. 18.30 i 18 sierpnia godz. 17:15.

Źródło: Telewizja Polska S.A.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL