Powstanie Warszawskie

07.08.2019

Wakacyjny spacer z historią. Cmentarz Wojskowy na Powązkach – „Szlakiem Powstania Warszawskiego”

10.08.2019 Źródło: IPN Źródło: IPN

W sobotę, 10 sierpnia, odbędzie się kolejny spacer tematyczny po Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zorganizowany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie. Spacer rozpocznie się o godz. 10.00. Zbiórka tuż za Bramą I (główną) od strony ul. Powązkowskiej 43/45.

Po nekropolii oprowadzi Andrzej Kryński z Oddziałowego Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie. Podczas spaceru uczestnicy spróbują spojrzeć na tę szczególną nekropolię jako na miejsce pamięci i idei – wspólnych zarówno dla powstańców, jak i ich samych.
 
Na mapie nekropolii jest około trzydziestu pięciu miejsc związanych z historią Powstania Warszawskiego. Są to zarówno obszerne kwatery żołnierskie, jak i samodzielne pomniki. Do tej liczby powinno się doliczyć jeszcze groby indywidualne i rodzinne, w których spoczęli polegli lub zmarli po wojnie powstańcy.

W trakcie spaceru tematycznego uczestnicy odwiedzą osiem wybranych lokalizacji, poznając historię cmentarza, dzieje polskiej konspiracji, historię walk w niektórych częściach stolicy oraz losy wybranych oddziałów. Prowadzący opowie także o powojennych pracach ekshumacyjnych i ich wpływie na dzisiejszy kształt cmentarza. Przewidywany czas spaceru to około 2,5 godziny.

Źródło: IPN
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL