Kultura i sztuka - II wojna światowa

10.01.2018

Wieczór z Józefem Czapskim

12.01.2018 „Wieczór z Józefem Czapskim. W 25. rocznicę śmierci malarza, pisarza, żołnierza, więźnia Starobielska i Griazowca” „Wieczór z Józefem Czapskim. W 25. rocznicę śmierci malarza, pisarza, żołnierza, więźnia Starobielska i Griazowca”

12 stycznia 2018 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie odbędzie się „Wieczór z Józefem Czapskim. W 25. rocznicę śmierci malarza, pisarza, żołnierza, więźnia Starobielska i Griazowca”.

Rozmowę o Józefie Czapskim z udziałem prof. Rafała Habielskiego, Andrzeja Mietkowskiego, dr. Piotra Kłoczowskiego, dr Małgorzaty Ptasińskiej poprowadzi Ewa Stocka-Kalinowska, redaktor Programu 2 Polskiego Radia.

W trakcie spotkania zostaną pokazane nieznane grafiki Józefa Czapskiego z prywatnej kolekcji.

Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu „Dziedzictwo Drugiej Wielkiej Emigracji” Centralnego Projektu Badawczego IPN „Polska emigracja niepodległościowa 1945–1990”.

Józef Czapski należał do najwybitniejszych polskich intelektualistów XX wieku, był świadkiem zbrodni katyńskiej, kierował Oddziałem Kultury i Prasy 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, współtworzył Instytut Literacki w Paryżu. W 1944 roku wydał „Wspomnienia starobielskie”, a po wojnie m.in.: „Na nieludzkiej ziemi”. Należał do grupy kapistów, miał wiele wystaw, m.in. w Paryżu, Genewie, Londynie. Po zakończeniu II wojny światowej pozostał na emigracji. Posiadał rozległe kontakty w środowisku intelektualistów po obu stronach żelaznej kurtyny, które wykorzystywał na rzecz wolności Polski, był gorącym patriotą. Zmarł 12 stycznia 1993 roku w podparyskim Maisons-Laffitte.

Przystanek Historia
Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki
Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25
12 stycznia 2018 r. (piątek), godz. 17.00

wstęp wolny

Źródło: IPN

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL