Europa i świat 1918-1939

12.09.2019

Wystawa „Rozkaz nr 00485. Antypolska operacja NKWD na sowieckiej Ukrainie 1937–1938” w Odessie

Źródło: IPN Źródło: IPN

Wystawę „Rozkaz nr 00485. Antypolska operacja NKWD na sowieckiej Ukrainie 1937–1938” mieszkańcy Odessy mogą oglądać do 20 września dzięki współpracy IPN z ukraińskimi archiwistami.

Uroczystego otwarcia dokonali wspólnie bp Bronisław Bernacki, ordynariusz diecezji odesko-symferopolskiej, prezes IPN Jarosław Szarek, konsul RP Andrzej Szmidtke, dyrektor Państwowego Archiwum Obwodowego w Odessie Petro Łukjanczuk, naczelnik kultury w administracji obwodowej Jarosława Reznikowa oraz Paweł Zielony z Archiwum IPN.  

Przygotowana przez Archiwum IPN ekspozycja składa się z 16 plansz. Na pierwszych pięciu planszach przedstawiono sytuację Polaków po traktacie ryskim oraz przebieg „operacji polskiej” w USRS. Kolejne plansze ukazują indywidualne losy osób represjonowanych. Dodatkowo na trzech planszach przedstawiono wykonane przez grupę rekonstrukcyjną inscenizacje aresztowania, przesłuchania i rozstrzelania.  

Na wystawie wykorzystano zdjęcia i dokumenty ze zbiorów, współpracujących z Instytutem, ukraińskich Państwowych Archiwów Obwodowych w Winnicy, Chmielnickim i Odessie oraz dokumenty pozyskane ze Stowarzyszenia Memoriał i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. 

Dotychczas wystawa prezentowana była w Winnicy i w Chmielnickim.

Źródło: IPN

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL