Polacy na frontach II wojny światowej

15.05.2017

Wystawa o 2 Korpusie i AK - w Galerii Krakowskiej i w Muzeum AK

15.05.2017 - 28.05.2017 Wystawa "Z ziemi polskiej do włoskiej. 2 Korpus Polski i Armia Krajowa" w Galerii Krakowskiej. Źródło: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie Wystawa "Z ziemi polskiej do włoskiej. 2 Korpus Polski i Armia Krajowa" w Galerii Krakowskiej. Źródło: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie

Od poniedziałku w Galerii Krakowskiej (pasaż na poziomie -1, przy wejściu od strony pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego) przez najbliższe dwa tygodnie można zapoznać się z wielkoformatową mapą szlaku 2. Korpusu gen. Władysława Andersa - prześledzić trasę polskich żołnierzy, ale również obejrzeć archiwalne fotografie.

Wystawa jest częścią ekspozycji "Z ziemi polskiej do włoskiej. 2 Korpus Polski i Armia Krajowa", która w czwartek, 18 maja zostanie otwarta w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

Patronem medialnym ekspozycji jest portal historyczny dzieje.pl.

2 Korpus Polski został utworzony w lipcu 1943 na podstawie rozkazu Naczelnego Wodza Władysława Sikorskiego z jednostek Armii Polskiej na Wschodzie. Włączony w skład Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie jako związek taktyczny w składzie brytyjskiej 8 Armii uczestniczył w kampanii włoskiej. Początkowo rozmieszczony na Bliskim Wschodzie, następnie od grudnia 1943 do wiosny 1944 roku został przetransportowany na południe Apeninu.

W maju 1944 roku przełamywał tzw. Linię Gustawa, gdzie miała miejsce historyczna bitwa o Monte Casino. Po zakończeniu wojny pozostawał w składzie wojsk okupacyjnych we Włoszech. W 1946 r. 2 Korpus został zdemobilizowany, a żołnierze przetransportowani do Wielkiej Brytanii, gdzie Brytyjczycy stworzyli dla żołnierzy PSZ Polski Korpus Przysposobienia i Rozmieszczenia. Po rozwiązaniu tej formacji duża część żołnierzy 2 KP pozostała na emigracji z uwagi na sytuację polityczną w kraju.

Źródło: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL