Polskie Państwo Podziemne

27.08.2019

„Zaczęło się w Krakowie. Pierwsze lata konspiracji”

01.09.2019 - 30.09.2019 „Zaczęło się w Krakowie. Pierwsze lata konspiracji”. Źródło: Muzeum AK „Zaczęło się w Krakowie. Pierwsze lata konspiracji”. Źródło: Muzeum AK

Wystawa czasowa „Zaczęło się w Krakowie. Pierwsze lata konspiracji”, organizowana przez Muzeum AK w Krakowie oraz Województwo Małoposkie, zostanie otwarta 1 września o godz. 16.00 1 września 2019, godz. 16:00 przy placu Matejki w Krakowie.

Wystawa oficjalnie rozpocznie się 1 września br. o godz. 16:00 na placu Matejki i potrwa do 30 września. Występować będzie pod hasłem “Zaczęło się w Krakowie. Pierwsze lata konspiracji.”. To wystawa czasowa z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz założenia w tym czasie w Krakowie pierwszych struktur konspiracyjnych - „Organizacji Orła Białego”, która zapoczątkowała proces budowania Polskiego Państwa Podziemnego. Idea rozrosła się ze swoimi strukturami na skalę całego okupowanego kraju, gdzie naród dążył z wielką wiarą wytrwale w działaniach niepodległościowych. To okazja dla oddania hołdu wszystkim krakowskim członkom Polskiego Państwa Podziemnego oraz do lepszego poznania historii Krakowa z lat 1939-1941.

Wystawa będzie otwarta i ogólnodostępna przez cały miesiąc. Pozwoli na zaznajomienie się zwiedzających z lokalizacjami, które związane były z losami krakowskiej konspiracji. Do odwiedzenia będzie 8 lokalizacji. W głównym miejscu, na placu Matejki, przygotowany będzie mobilny pawilon wystawienniczy z prezentacją audio-wizualną oraz ekspozytory, a w pozostałych 7 lokalizacjach umieszczone będą bezpośrednio przed obiektami stałe ekspozytory. Przedstawiać będą istotę znaczenia historycznego danej lokalizacji w czasach okupacyjnych.


Lista wszystkich lokalizacji:
●    Plac Matejki - główne miejsce
●    ul. Straszewskiego 24 (przy Collegium Novum)
●    Plac Szczepański (Pałac Sztuki)
●    ul. Sławkowska 6
●    ul. Świętego Krzyża 1
●    ul. Karmelicka 4 (Teatr Bagatela)
●    ul. Wielopole (przy Poczcie Głównej)
●    skrzyżowanie: al. Słowackiego / ul. Prądnicka

Źródło: Muzeum AK

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL