Polska po 1989 roku

07.11.2017

Edukacyjna wytwórnia w Centrum Nauki Kopernik

FabLab – edukacyjna wytwórnia dla dzieci i młodzieży, wyposażony m. in. w drukarki 3D – został otwarty we wtorek w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Wytwórnia to pierwszy w Polsce FabLab edukacyjny, w którym dzieci, młodzież i edukatorzy uczą się poprzez samodzielne projektowanie i tworzenie różnych przedmiotów i modeli. W pracy korzystają z urządzeń do cyfrowej fabrykacji takich jak drukarki 3D, plotery, wycinarki cyfrowe, a także z narzędzi ręcznych – wiertarek, lutownic, młotków, wkrętaków i pił.

W pracowni dzieci, młodzież i edukatorzy uczą się zgodnie z zasadami pedagogiki konstrukcjonistycznej, samodzielnie projektując i budując różne przedmioty. Zasada konstrukcjonizmu oznacza – jak zaznacza CNK – że "dzieci nie dostają idei, one je tworzą". Proces edukacji jest wspierany przez opiekuna, który korzysta z metody myślenia projektowego.

Pracownia, utworzona przy wsparciu amerykańskiej korporacji Raytheon, wytwarzającej systemy obrony powietrznej, pociski i radary, należy do światowej sieci FabLabów edukacyjnych (eng. FabLearn Labs), tworzonych na mocy porozumienia z Uniwersytetem Stanforda.

Koncepcja FabLabu edukacyjnego wpisuje się w priorytety CNK dotyczące rozwoju edukacji praktycznej, jak i rozwój edukacji szkolnictwa zawodowego. Wytwórnia ma rozbudzać zainteresowania uczniów naukami ścisłymi, inżynieryjnymi i technicznymi (STEM - Science, Technology, Engineering, Mathematics).

"Próbujemy przybliżyć te dziedziny w jak najciekawszy sposób, zachęcić dzieci w wieku szkolnym, by rozważyły studia i karierę w tych dziedzinach" – powiedział wiceprezes Raytheon Company i prezes Raytheon Integrated Defense Systems, Wes Kremer.

Przytoczył historię przypadkowego odkrycia własności mikrofal, emitowanych przez radary: "Nasza wersja FabLabu sięga późnych lat 40. Gdy jeden z inżynierów Raytheona pracował nad wczesną wersją radaru, przeszedł przed pracującym urządzeniem i czekoladowy baton w jego kieszeni się rozpuścił. To był początek kuchenek mikrofalowych".

Podkreślił, że praca w wytwórni pozwala zdobyć także takie umiejętności jak praca w grupie, twórcze rozwiązywanie problemów, poszukiwanie danych i informacji. "To kluczowe atrybuty przyszłych inżynierów" – dodał.(PAP)

brw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL