Europa i świat po 1989 roku

02.12.2019

Jednorazowe stypendia dla polskich pierwszoklasistów

Na Litwę z Polski dotarły jednorazowe stypendia w wysokości 500 złotych dla pierwszoklasistów ze szkół z polskim językiem nauczania. Wsparcie otrzyma 1059 uczniów, którzy w tym roku po raz pierwszy przekroczyli próg szkoły.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP Krystyna Dzierżyńska, wiceprezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna", "pieniądze do banku wpłynęły pod koniec ubiegłego tygodnia, a dzisiaj dotarły do szkół i rozpoczęto przekazywanie ich rodzicom". Przekazywana kwota to 114 euro i 13 centów, równowartość 500 złotych po odliczeniu opłaty bankowej.

"Jest to taki miły prezent niespodzianka przed Mikołajkami" - podkreśliła Dzierżyńska.

Jednorazowe stypendium dla pierwszoklasistów na Litwie jest drugą częścią tzw. bonu pierwszaka, który od kilku lat przekazuje Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie z funduszy Senatu RP. Na początku września dzieci otrzymały plecaki z pełnym wyposażeniem. Wartość plecaka i stypendium wynosi około 1000 złotych.

"Jest to solidny zastrzyk dla rodziców, który pomaga w realizowaniu potrzeb dziecka" - ocenia Dzierżyńska i podkreśla, że jest to też "wyraz troski Polski o nasze szkoły oraz więzi Macierzy z Polakami mieszkającymi na Litwie".

W tym roku szkolnym na Litwie w 70 szkołach z polskim językiem nauczania naukę rozpoczęło 1059 pierwszaków. Ogólna liczba uczniów w polskich szkołach wynosi tu około 12 tys.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ zm/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL