Polska po 1989 roku

09.06.2019

Lekcje w niektórych wielkopolskich szkołach skracane z powodu upałów

Z powodu utrzymujących się w Wielkopolsce upałów w niektórych szkołach w regionie lekcje skracane są do 30 minut. W nadchodzącym tygodniu temperatura w województwie wielkopolskim ma się utrzymywać na poziomie 30 stopni Celsjusza.

Jak poinformował Urząd Miasta w Wągrowcu, "w przyszłym tygodniu dyrektorzy wągrowieckich szkół podstawowych być może skrócą lekcje w podległych im placówkach. W związku z prognozowaną falą upałów, która ma nastąpić na początku przyszłego tygodnia, burmistrz miasta Jarosław Berendt zezwolił dyrektorom wągrowieckich szkół publicznych na wydanie stosownych zarządzeń w tej sprawie".

"Dzięki temu dyrektorzy poszczególnych szkół mogą samodzielnie podjąć decyzję o skróceniu godzin lekcyjnych z 45 minut do pół godziny, o ile będzie to konieczne. Jednocześnie zostanie zapewniona opieka świetlicowa dla dzieci korzystających z tych zajęć w normalnym czasie pracy świetlicy" – poinformowano.

Jak podały lokalne media, decyzję o skróceniu lekcji, ze względu do wysoką temperaturę, podjęły także m.in. szkoły w Trzciance i Koninie.

Rzeczniczka Urzędu Miasta Poznania Joanna Żabierek informowała natomiast PAP pod koniec tygodnia, że nie ma informacji, by którakolwiek ze szkół w stolicy województwa zdecydowała się na skrócenie lekcji.

Po nieznacznie chłodniejszym weekendzie od poniedziałku do Wielkopolski ma wrócić fala upałów. Temperatura w regionie będzie utrzymywać na poziomie 30 stopni Celsjusza. Pojawić się mogą także burze.

IMGW wydał w niedzielę po południu ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla jedenastu województw centralnej, zachodniej i południowej części kraju. Alert obowiązuje w woj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, dolnośląskim oprócz powiatów południowych, opolskim, łódzkim, śląskim, mazowieckim w powiatach południowych i wschodnich, świętokrzyskim, małopolskim oprócz powiatów południowych oraz podkarpackim oprócz powiatów południowych.

Na tych obszarach IMGW prognozuje upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29 st. do 33 st. W nocy termometry pokażą minimum od 17 st. do 20 st.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu – przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.(PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL