Polska po 1989 roku

06.09.2019

M. Machałek: nauczyciel powinien być mistrzem

Jednym z wniosków, które pojawiają się w czasie „okrągłych stołów edukacji” jest to, że nauczyciel powinien być mistrzem – powiedziała w piątek w Jasionce wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek. Żadne technologie nie zastąpią nauczyciela, o tym mówili m.in. uczniowie – dodała.

W piątek w podrzeszowskiej Jasionce odbył się Wojewódzki Okrągły Stół Edukacji, udział w nim wzięła m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Marzena Machałek.

Na konferencji prasowej przypomniała, że rząd przeprowadził bardzo istotną reformę edukacji zarówno struktury szkoły jak i programową. „Była to reforma bardzo potrzebna, należało odbudować liceum ogólnokształcące, uspójnić system wychowania, jeśli chodzi o szkołę podstawową. To była trudna operacja” – dodała.

Zdaniem Machałek "okrągłe stoły edukacji" to bardzo ważne dyskusje, w którym wypowiadają się nie tylko nauczyciele i dyrektorzy, ale też eksperci i rodzice. „Wszystkich łączy wielkie zatroskanie o jakość, szkołę, o edukację. Wnioski są bardzo interesujące, a jednym z nich jest to, że nauczyciel powinien być mistrzem. Żadne technologie nie zastąpią nauczyciele, o tym mówili m.in. uczniowie” – powiedziała wiceminister, która wzięła już udział w kilku okrągłych stołach.

Zwróciła uwagę, że podczas każdej dyskusji, w której brała udział, podnoszona była kwestia przygotowania nauczycieli do zawodu oraz jego prestiżu.

„Te głosy dowodzą, że coś musimy z tym zrobić. Jest tylko kwestia rozwiązań, na które muszą się zgodzić związki zawodowe. Bo trochę inaczej to widzą nauczyciele, rodzice, eksperci, ale w gruncie rzeczy to się sprowadza do tego, że nauczyciel powinien być dobrze przygotowany do zawodu. Nauczycielami powinni zostawać najlepsi absolwenci uczelni. Z tym się oczywiście wiąże wynagrodzenie” – podkreśliła.

Wiceminister powiedziała, że konieczna jest zmiana w procesie kształcenia nauczycieli, aby mieli większe możliwości zdobycia praktycznych umiejętności pracy z uczniem. „Trzeba też stworzyć system motywowania i wspierania nauczycieli” – dodała.

Inną kwestią, która jest zawsze podnoszona w czasie dyskusji o edukacji jest tzw. kształcenie do wartości. Wiceminister wyjaśniła, że chodzi o takie kwestie jak etyka, wiarygodność, rzetelność, otwartość na drugiego człowieka. „Te kwestie wynikają z wartości i na nie uwagą zwracają m.in. pracodawcy. Szkoła to jest budowanie człowieka, a nie tylko kształcenie umiejętności. To musi być oparte na wartościach” – zaznaczyła.

Zdaniem Machałek dyskusje, które toczą się w czasie okrągłych stołów edukacji będą miały przełożenie na zmiany w systemie szkolnym już w następnej kadencji.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart powiedziała z kolei, że w rozmowach w Jasionce udział biorą nauczyciele, dyrektorzy, uczniowie, samorządowcy oraz przedstawiciele organizacji społecznych, które prowadzą własne szkoły. „Rozmawiamy o tym, jaka jest rola nauczyciela w systemie edukacji, ucznia i rodziców. Chcemy rozmawiać o nowoczesnej szkole i jakości edukacji” – dodała.

Obecna na konferencji Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch zaznaczyła, że w dyskusji udział wzięło w sumie 60 osób, które reprezentowały wszystkie środowiska edukacyjne.

"Głosy, które pojawiają się w czasie tej dyskusji dotyczą przede wszystkim nauczyciela, który jest jednym z najważniejszych i kluczowych parametrów procesu edukacyjnego. Sądzę, że te obserwacje i wnioski z naszej dyskusji na pewno pomogą w kształtowaniu systemu edukacyjnego ogólnonarodowego” – powiedziała kurator. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL