Polska po 1989 roku

24.04.2019

MEN: szeroka formuła okrągłego stołu umożliwi wypracowanie stanowiska dot. zmian w oświacie

Szeroka formuła okrągłego stołu umożliwi wypracowanie stanowiska dotyczącego poprawy jakości funkcjonowania systemu oświaty, w tym kwestii związanych z wynagrodzeniem nauczycieli – wskazało we wtorek MEN.

Ministerstwo Edukacji Narodowej w informacji opublikowanej na stronie internetowej akcentuje, że "ma dobre porozumienie dla nauczycieli".

Resort przypomina, że propozycje zawarte w porozumieniu przedstawionym 7 kwietnia przez rząd związkom zawodowym to m.in. podwyżka pensji dla nauczycieli w tym roku o 15 proc., dodatek za wychowawstwo nie mniejszy niż 300 zł, skrócenie ścieżki awansu zawodowego, dodatkowe świadczenie +na start+ 1000 zł dla nauczycieli zaczynających pracę oraz skrócenie ich stażu do 9 miesięcy.

"Przypominamy, że od 1 września br. nauczyciele otrzymają podwyżki wynagrodzeń o blisko 10 proc, w sumie od kwietnia 2018 r. pensja zwiększy się o ponad 21 proc. Oznacza to, że w latach 2017-2019 łączny wzrost wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli wyniesie od 515 zł do 706 zł" – podnosi MEN.

Ministerstwo podaje, że po wprowadzeniu podwyżki od 1 września 2019 r. wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty wyniesie 2782 zł, nauczyciela kontraktowego – 2862 zł, nauczyciela mianowanego – 3250 zł a nauczyciela dyplomowanego – 3817 zł. Wynagrodzenie średnie wyniesie zaś: dla nauczyciela stażysty – 3338 zł, nauczyciela kontraktowego – 3705 zł, nauczyciela mianowanego – 4806 zł, a nauczyciela dyplomowanego – 6141 zł.

MEN akcentuje, że porozumienie pozwoli na skrócenie ścieżki awansu zawodowego i powrót do oceny pracy sprzed września 2018 r., ustalenie w przepisach minimalnej kwoty dodatku za wychowawstwo w wysokości 300 zł, wprowadzenie dodatkowego świadczenia dla młodych nauczycieli „na start” oraz zmniejszanie uciążliwości pracy nauczycieli wynikającej z nadmiernej dokumentacji szkolnej.

"Oprócz tych propozycji będziemy pracować nad zmianą systemu wynagradzania nauczycieli, w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi" – wskazał resort.

MEN przypomina, że w najbliższy piątek odbędzie się tzw. okrągły stół edukacyjny, do udziału w którym zaproszono m.in. rodziców, uczniów, nauczycieli, przedstawicieli związków zawodowych i reprezentantów środowiska oświatowego.

"Szeroka formuła tego wydarzenia umożliwi wypracowanie stanowiska dotyczącego poprawy jakości funkcjonowania systemu oświaty, w tym kwestii związanych z wynagrodzeniem nauczycieli" – ocenia MEN.

ZNP, FZZ i część organizacji pracodawców zadeklarowała we wtorek, że nie weźmie udziału w okrągłym stole. W ich stanowisku oceniono, że "jedynym wariantem umożliwiającym zażegnanie historycznego kryzysu w oświacie jest przedstawienie przez stronę rządową propozycji korespondującej z postulatami organizacji związkowych współorganizujących strajk nauczycieli". Forum Związków Zawodowych i Związek Nauczycielstwa Polskiego postulują 30-procentową podwyżkę płac dla nauczycieli jeszcze w tym roku. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ pko/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL