Polska po 1989 roku

29.04.2019

MEN: w drugiej turze okrągłego stołu edukacyjnego weźmie udział ok. 100 osób

Ponad 100 osób będzie uczestniczyło w pracach pięciu podstolików podczas drugiej tury debaty przy okrągłym stole edukacyjnym – poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Obrady rozpoczną się we wtorek o godz. 11.00 w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

We wtorek o godz. 11.00 w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie rozpocznie się druga tura debaty przy okrągłym stole edukacyjnym.

MEN poinformowało, że w pracach podstolików weźmie udział ponad 100 osób, w tym: nauczyciele, uczniowie, rodzice, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska akademickiego i instytucji związanych z oświatą oraz członkowie związków zawodowych. Zakończenie wtorkowych obrad zaplanowane jest na godz. 16.00.

Obrady dotyczyć będą pięciu tematów: "Nauczyciel w systemie edukacji", "Jakość edukacji", "Nowoczesna szkoła", "Uczeń w systemie edukacji" i "Rodzic w systemie edukacji".

Dwóm podstolikom będą przewodniczyć wiceministrowie edukacji: Marzena Machałek ("Jakość w systemie edukacji") i Maciej Kopeć ("Nauczyciel w systemie edukacji").

Szef KPRM Michał Dworczyk w poniedziałek w TVN24 poinformował, że na 10 maja zaplanowano kolejne spotkanie plenarne, "gdzie będziemy rozmawiali na tematy, które są szczegółowo w +podstolikach+ omawiane".

Pierwszy etap rozmów w ramach okrągłego stołu edukacyjnego, zorganizowanego z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego, odbył się w piątek w centrum konferencyjnym na PGE Narodowym. Obrady koncentrowały się wówczas wokół czterech tematów: uczeń, nauczyciel, jakość edukacji i nowoczesna szkoła.

Udziału w okrągłym stole odmówił Związek Nauczycielstwa Polskiego i należący do FZZ Wolny Związek Zawodowy "Solidarność – Oświata".

Prezes ZNP Sławomir Broniarz wskazywał, że związek chciałby prowadzić dialog pod auspicjami prezydenta Andrzeja Dudy. Szef ZNP zapowiedział, że wystosuje zaproszenie do głowy państwa na okrągły stół w sprawie oświaty, który ma zorganizować ZNP.

Z kolei szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ Sławomir Wittkowicz poinformował, że jego organizacja mogłaby wziąć udział w rozmowach, gdyby były one prowadzone "w formacie poszerzonej Rady Dialogu Społecznego, pod patronatem prezydenta". "W takich rozmowach możemy wziąć udział. W wiecach organizowanych przez premiera Morawieckiego, w tym formacie stadionowym, na pewno nie" – zaznaczył Wittkowicz.

Po piątkowych obradach premier Morawiecki ocenił, że przeprowadzenie obrad okrągłego stołu w formule Rady Dialogu Społecznego z patronatem prezydenta "jest propozycją do rozważenia". "Ja pana prezydenta bardzo gorąco o to poproszę, żeby też objął patronatem oczywiście te nasze obrady, które się rozpędzają, które są bardzo owocne" – zapowiedział premier. (PAP)

Autorka: Olga Zakolska

ozk/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL