Inne

26.04.2018

Mobilna wystawa Centrum Nauki Kopernik odwiedza litewskie miasta

Mobilna wystawa „Naukobus” - przygotowana przez Centrum Nauki Kopernik - odwiedza sześć miast na Litwie. W czwartek zawitała do Wilna. Chodzi m.in. o popularyzację warszawskiego Centrum uczniom szkół polskich i litewskich.

„Nie wszyscy mają możliwość przyjechania do Centrum Nauki Kopernik, by zapoznać się z jego eksponatami, poznać ciekawostki ze świata nauki, więc +Naukobus+ wyjeżdża do uczniów” - powiedział doradca wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, Stanisław Derehajło, który zainaugurował otwarcie mobilnej wystawy w Wilnie.

Dyrektor biura ministra nauki i szkolnictwa wyższego Magdalena Bem-Andrzejewska podkreśliła, że „Litwa jest pierwszą zagraniczną wizytą +Naukobusa+ i można mówić o sukcesie”.

Zainteresowanie na Litwie mobilną wystawą Centrum Nauki Kopernik jest bardzo duże. Szacuje się, że w ciągu sześciu dni wystawę w Kownie, Mejszagole, Niemenczynie, Wilnie, Solecznikach i Trokach odwiedzi około 2,5 tys. osób. 

„Dla nas jest jasne, że ten program musi się rozwijać” - powiedziała PAP Bem-Andrzejewska i nie wykluczyła kolejnych zagranicznych wizyt „Naukobusa”.

Dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński przypomina, że projekt został zrealizowany w związku z obchodami Roku Nauki Polskiej. „Centrum Nauki Kopernik na Litwie jest znane. Wiele osób jedzie specjalnie do Warszawy, żeby odwiedzić to Centrum. Również litewskie media dużą piszą o tym” - dodał.

Organizatorami projektu są Instytut Polski w Wilnie i Centrum Nauki Kopernik. Działania „Naukobusa” są finansowane w ramach wspólnego programu ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie”.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ron/ ap/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL