Średniowiecze

11.06.2013 aktualizacja 18.07.2016

Muzeum Historii Polski na 17. Pikniku Naukowym

Fot. MHP Fot. MHP

Muzeum Historii Polski przygotowało szereg atrakcji dla uczestników 17. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczna edycja Pikniku odbędzie się pod hasłem przewodnim "Życie".

Zapraszamy do twórczej zabawy - w najbliższą sobotę 15 czerwca (stoisko nr 15) w godz. 11.00-20.00, Stadion Narodowy w Warszawie.

Atrakcje MHP:

Budowa słowiańskiego grodu - gra planszowa

Jako wódz niewielkiego słowiańskiego plemienia z początków X w. przybywasz w dziewicze rejony Wielkopolski. Twoim zadaniem jest założenie i rozwój wczesnośredniowiecznej osady oraz budowa grodu, który zadziwi Twoich sąsiadów. Sprawdź, czy będziesz potrafił dorównać przodkom Mieszka I.

Zagadki mediewistyki

Na średniowiecznego dokumentu "Dagome iudex" spróbujemy wspólnie określić granice państwa Mieszka I z roku 990. Zobaczymy, jak wygląda warsztat historyka - mediewisty, odkryjemy skąd bierze się wiedza znana z podręczników.

Dylemat księcia

W połowie X w., w Europie Środkowej coraz mocniejszą pozycję zdobywa sobie chrześcijaństwo. Jak to się stało, że kolejni władcy przyjmowali wiarę w Boga Jedynego odrzucając stare wierzenia?

Spróbujemy przedstawić to zagadnienie poprzez krótką inscenizację. Na dworze Mieszka I dochodzi do sprzeczki między Dobrawą, chrześcijańską żoną polskiego księcia, a jego bratem Czciborem - zwolennikiem tradycyjnych kultów. Uczestnicy będą mogli pomóc księciu w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Kolorowanka z Mieszkiem i Dobrawą

Dla najmłodszych. Dodaj barw średniowieczu! Będzie można do woli kolorować Mieszka I i Dobrawę. Przy okazji dowiemy się, jak wyglądały średniowieczne ubiory.

***

Stoisko nr 15, Stadion Narodowy, Al. Poniatowskiego 1, Warszawa, 15 czerwca 2013,

godz. 11:00 – 20:00, wstęp wolny

(MHP)

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL