Europa i świat po 1989 roku

10.08.2019

Nauczyciele języka polskiego na Białorusi otrzymali pomoce dydaktyczne

Spotkanie metodyczne dla nauczycieli języka polskiego w środkowej i wschodniej części kraju zorganizował w sobotę w Mińsku Związek Polaków na Białorusi. Nauczyciele otrzymali pomoce dydaktyczne, niezbędne do prowadzenia zajęć w nadchodzącym roku szkolnym.

„Nauczycielom przekazane zostały pakiety edukacyjne, mapy, podręczniki, tablice, sprzęt komputerowy” – powiedziała szefowa ZPB Andżelika Borys.

Pomoce dotarły na Białoruś w ramach projektu wspartego przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie i Ministerstwo Edukacji Narodowej RP. Warsztaty zorganizowało Stowarzyszenie Nauczycieli Polskich przy ZPB.

Jak powiedziała Borys, podobne spotkania stały się już tradycją i mają na celu wspieranie nauczycieli.

Anastazja Hakiri, która uczy języka polskiego w szkole w Mohylewie podkreśliła, że materiały dydaktyczne stanowią ogromną pomoc dla wykładowców.

Na Białorusi język polski jest językiem wykładowym w dwóch szkołach – w Grodnie i Wołkowysku. Poza tymi placówkami dzieci mogą się w niektórych szkołach państwowych uczyć się go jako przedmiotu (w ramach obowiązkowych zajęć szkolnych) lub fakultatywnie. Działają też różnego rodzaju dodatkowe kółka i nauczanie w szkołach społecznych.

Organizacje polskie skarżą się jednak na ograniczenia ze strony władz i próby „wypierania” języka polskiego, zwłaszcza ze szkół państwowych. Najwięcej problemów nauczyciele napotykają na Grodzieńszczyźnie.

Związek Polaków na Białorusi kierowany przez Andżelikę Borys jest uznawany przez Warszawę, ale nie przez władze w Mińsku, które doprowadziły do jego delegalizacji w 2005 r. i oficjalnie współpracuje z prorządową organizacją o takiej samej nazwie.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/    bjn/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL