Polska po 1989 roku

08.06.2018

Przyznano nagrody im. Benedykta Polaka

Ceremonia wręczenia Nagrody im. Benedykta Polaka w Archikolegiacie w Tumie: laureat nagrody prof. Jerzy Dzik (P), Senri Sonoyama (L), która odebrała nagrodę w imieniu drugiego laureata -  prof. Mitsuyoshi Numano oraz laureat wyróżnienia Sebastian Kawa. Fot. PAP/G. Michałowski Ceremonia wręczenia Nagrody im. Benedykta Polaka w Archikolegiacie w Tumie: laureat nagrody prof. Jerzy Dzik (P), Senri Sonoyama (L), która odebrała nagrodę w imieniu drugiego laureata - prof. Mitsuyoshi Numano oraz laureat wyróżnienia Sebastian Kawa. Fot. PAP/G. Michałowski

Paleontolog prof. Jerzy Dzik oraz slawista, wykładowca polonistyki na Uniwersytecie Tokijskim prof. Mitsuyoshi Numano zostali tegorocznymi laureatami Nagrody im. Benedykta Polaka przyznawanej w Łęczycy za wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze.

Kapituła nagrody postanowiła przyznać również wyróżnienie, które otrzymał Sebastian Kawa - pilot szybowcowy i żeglarz sportowy.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w piątek w romańskiej Archikolegiacie w Tumie koło Łęczycy - jednej z najstarszych na ziemiach polskich świątyni chrześcijańskiej.

Obecny w Tumie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przyznał, że uczestniczy w niezwykle ważnym i wyjątkowym wydarzeniu. Według niego to piękna inicjatywa, wspaniała instytucja (Kapituła Nagrody im. Benedykta Polaka - PAP), która wymyśliła bardzo ważnego, a mało znanego w Polsce patrona.

"Wymyśliła po to, aby utrwalać pamięć i wyróżniać osoby, które w jakimś sensie idą jego śladem" - powiedział.

Jego zdaniem fakt, że uroczystość w Tumie nawiązuje do "tamtych odległych wydarzeń", uświadamia nam nie tylko ciągłość naszych losów, lecz również siłę naszej tożsamości, która w tej historycznej ciągłości jest mocno osadzona.

Wicepremier podkreślił, że laureaci nagrody "kontynuują wielką tradycję polskiej eksploracji zapoczątkowaną przez Benedykta Polaka".

Mówiąc o nagrodzonych, Gliński zwrócił uwagę, że prof. Mitsuyoshi Numano "wykonuje wspaniałą pracę na rzecz odkrywania Polski i polskości przed Japończykami". Z kolei prof. Jerzy Dzik "eksploruje w dosłownym sensie przewodząc licznym wyprawom na całym świecie", a Sebastaian Kawa "dokonuje wyczynów, przez nikogo wcześniej nawet niepodejmowanych".

Jak zaznaczył, laureaci realizując swoje pasje wzbogacają i popularyzują kulturę polską.

Odczytano również list od prezydenta Andrzeja Dudy, który objął patronat honorowy nad wydarzenie. Prezydent m.in. podziękował organizatorowi - Kapitule Nagrody im. Benedykta Polaka za "cenną i ważną inicjatywę upowszechniania wiedzy o polskich osiągnięciach w eksploracji otaczającego nas świata, w przekonaniu, że są one ważnym elementem opowieści o historii naszej polskiej wspólnoty".

Laureat prof. Jerzy Dzik jest paleontologiem, ewolucjonistą i dyrektorem Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Jest też członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk.

Drugi z laureatów - prof. Mitsuyoshi Numano to slawista, wykładowca polonistyki na Uniwersytecie Tokijskim. Tłumaczył na japoński wiele dzieł Wisławy Szymborskiej, Stanisława Lema i Czesława Miłosza.

Wyróżniony Sebastian Kawa to pilot szybowcowy i żeglarz sportowy, wielokrotny mistrz i rekordzista świata w konkurencjach szybowcowych, jeden z realizatorów projektu Himalaya Gliding Project - rekonesans szybowcowy w Himalajach.

Piątkowemu wydarzeniu towarzyszyła wystawa poświęcona Benedyktowi Polakowi oraz koncert organowy w wykonaniu Michała Dąbrowskiego. W programie koncertu znalazły się utwory czterech kompozytorów - Jana z Lublina, Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Mieczysława Surzyńskiego.

Ustanowiona w 2014 r. nagroda przyznawana jest co roku dwóm osobom: obywatelowi polskiemu oraz obcokrajowcowi, zasłużonemu we współpracy z badaczami polskimi. Laureaci to osoby, które mogą pochwalić się "wybitnymi osiągnięciami eksploracyjnymi i badawczymi na Ziemi, w morzu, w powietrzu i kosmosie".

Ta cecha łączy ich z patronem nagrody - Benedyktem Polakiem, franciszkaninem, który wraz z włoskim zakonnikiem Giovannim da Pian del Carpine w latach 1245-1247 odbył misję poselską do chana Mongołów. Uczestnicy wyprawy przekazali Europejczykom pierwszy, szczegółowy opis Azji; działo się to na 50 lat przed powstaniem relacji z podróży Marco Polo.

O sukcesie poselstwa zadecydowała w dużym stopniu pomoc księcia Konrada Mazowieckiego i gości przebywających na jego dworze w Łęczycy; współczesne władze miasta nawiązują do tej tradycji.(PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL